Novljani već u četvrtfinalu, Kotorani vrebaju priliku

Beograd, 14. mart 2004. - Kolo pre kraja takmičenja po grupama u Ligi evropskih šampiona za vaterpoliste, španska Bareloneta, mađarski Vašaš i Jadran iz Herceg-Novog su sigurna tri učesnika četvrtfinalnih mečeva. Ostali četvrtfinalisti biće poznati posle poslednjeg, 6. kola takmičenja po grupama.

Od naših predstavnika, još samo kotorski Primorac ima šanse za plasman u narednu rundu takmičenja, dok je beogradski Partizan, uprkos trijumfu nad Barselonetom, i teoretski van svih kombinacija za četvrtfinale.

Mlada ekipa Partizana (većina su još u tinejdžerskom dobu) načinila je podvig pobedivši lidera "B" grupe Lige šampiona, špansku Barselonetu sa 7:6 (3:0, 3:0, 1:3, 0:3).

Rezultati po četvrtinama govore o furioznoj igri domaćih vaterpolista u prve dve četvrtine, kada su postigli šest a nisu primili nijedan pogodak. U tom periodu Partizanova mašinerija je funkcionisala besprekorno u odbrani i prilikom realizacije igrača više, tako da je daleko iskusniji protivnik delovao nemoćno i poput početnika.

Međutim, kako se približavao kraj susreta, vaterpolisti domaće ekipe su postajali žrtve silovitog ritma koji su sami nametnuli, što su Španci umešno koristili i polako, ali sigurno, stizali vođstvo protivnika. U poslednjoj deonici su zaigrali i presing po čitavom plivalištu, ali, na sreću, nije bilo dovoljno vremena da načine potpuni preokret.

Utakmica je počela minutom ćutanja u spomen žrtavama terorističkog napada u Madridu pre dva dana, u kojem je bilo 200 poginulih i gotovo 1.500 povređenih.

U meču koji je daleko više značio gostima, dubrovački Jug je u Herceg-Novom pobedio domaći Jadran sa 6:5.

"Rezultatska klackalica", koja je bila prisutna tokom čitavog susreta, na kraju je prevagnula na stranu Hrvata. Najuzbudljivije je bilo u poslednjoj deonici igre. Jug je dva puta bio u prilici da stekne dva gola prednosti, a Jadran je čak četiri puta imao igrača više, ali nije uspeo da izjednači. Uprkos porazu, Novljani su se plasirali u četvrtfinale Lige šampiona za vaterpoliste.

Evroliga - rezultati 5. kola

Grupa A: Sabadelj(Španija) - Špandau 04 (Nemačka) 10:8, Primorje (Hrvatska) - Šturm (Nemačka) 8:7

1. Sabadelj     5 3 0 2 42:38  6
2. Šturm        5 2 1 2 37:39  5
3. Primorje     5 2 1 2 33:40  5
4. Špandau      5 1 2 2 44:39  4

Grupa B: Partizan (SCG) - Barseloneta (Španija) 7:6, Olimpijakos (Grčka) - Vašaš (Mađarska) 4:8

1. Barseloneta  5 3 1 1 41:33  7
2. Vašaš        5 3 1 1 37:31  7
3. Olimpijakos  5 0 3 2 33:38  3
4. Partizan     5 1 1 3 30:39  3

Grupa C: Mladost (Hrvatska) - Primorac (Kotor, SCG) 9:6, BVSC (Mađarska) - Olimpik (Francuska) 11:8.

1. Mladost      5 3 0 2 45:40  6
2. Primorac     5 2 1 2 35:29  5
3. BVSC         5 2 1 2 38:43  5
4. Olimpik      5 1 2 2 34:40  4

Grupa D: Lukoil (Rusija) - Honved (Mađarska) 4:4, Jadran (Herceg Novi, SCG) - Jug (Hrvatska) 5:6

1. Jadran       5 3 1 1 38:24  7
2. Jug          5 3 0 2 40:38  6
3. Honved       5 1 2 2 39:39  4
4. Lukoil       5 1 1 3 35:41  3