Partizan - Po Ortez 75:77

Beograd, 5. februara 2003. (Beta) - Košarkaši Partizana poraženi su večeras u Beogradu od francuskog Po Orteza sa 75:77 (17:22, 32:14, 16:22, 10:19), posle čega imaju samo teoretske šanse da prođu u drugu fazu elitnog evropskog takmičenja.

Partizanu je to bio četvrti uzastopni poraz u grupi A Evrolige.

"Crno-beli" u sledećem kolu gostuju Barseloni, pa dočekuju AEK, a da bi prošli dalje treba da pobede grčki tim, AEK da savlada Olimpiju a Ortez da pobedi u preostala dva meča, sa Ulkerom kod kuće i Romom u gostima.

Najefikasniji u domaćem timu bio je Nenad Krstić sa 18 poena. Frederik Haus postigao je 15, a Dušan Kecman 14 poena. Ortez je predvodio Loran Foarest sa 17 poena, dok je Žilijan Siril imao 14.

Šampion SCG je utakmicu izgubio u poslednjoj četvrtini, kada je serijom grešaka dozvolio rivalu da pobedi.

Partizan je u utakmicu ušao sa velikim opterećenjem, pred bučnom publikom, a pobeda je bila potrebna i jednoj i drugoj ekipi. Ortez se bolje snašao u početku i stekao je prednost koju je čuvao do druge četvrtine.

Krstić je postigao prvih šest poena za tim, i bio je najraspoloženiji igrač u svom timu. "Crno-beli" su početkom druge četvrtine prvi put došli u vođstvo, kada su Džerald Braun i Dušan Kecman "trojkama" doveli svoj tim u minimalno vođstvo - 23:22.

Partizan se tada malo oslobodio i prednost je počela da raste, a sredinom tog perioda meča u igru je ušao Vlado Šćepanović, posle pauze od 15 meseci.

Najveće vođstvo domaćeg tima iznosilo je 15 poena na samom početku treće četvrtine - 51:36. Polovinom te deonice, Ortez je pojačao odbranu i zaigrao znatno angažovanije i smirenije i počeo da topi prednost domaćina. Gostima su išle u prilog sporne odluke sudija, a do početka poslednje četvrtine prednost su smanjili na sedam poena - 65:58.

Ta razlika zadržavala se do poslednjih pet minuta meča, koji je tada počeo da se lomi. Domaći igrači kao da su se uplašili pobede i pravili su neke velike greške - nisu koristili kontre tri na jedan, gubili su lako lopte i dozvoljavali su ofanzivni skok.

Ključnu ulogu za Ortez odigrao je tada Ukrajinac Artur Drozdov, koji je dao dve "trojke", doveo svoj tim na minus jedan, a zatim je Žilijan Siril sa penala doveo svoj tim u vođstvo 28 sekundi pre kraja.

Partizan nije iskoristio pretposlednji napad, pošto je polaganje promašio Vule Avdalović. Dragan Lukovski je iskoristio samo jedan penal, a "crno-beli" nisu uspeli da iskoriste preostalo vreme, jer Ortez nije izašao iz bonusa.

Jedan deo domaćih navijača napustio je halu posle prvog poluvremena, jer je iz hale sklonjena velika zastava koja je prekrivala reklame.

*****

Vujošević krivi sudije za poraz

Beograd, 5. februara 2003. (Beta) - Trener košarkaša Partizana Duško Vujošević okrivio je sudije i organizaciju Evrolige za večerašnji poraz njegovog tima od Po Orteza u 12. kolu Evrolige.

On smatra da su dvojica grčkih sudija radile u korist AEK-a, koji takođe ima šanse da se plasira u drugu fazu elitnog evropskog takmičenja.

"Pokradeni smo. Ja ovakvo suđenje na domaćem terenu nikada u životu nisam video. Grci (sudije) su radili za AEK, i za to je kriva Evroliga koja je delegirala sudije. Ne mogu da shvatim da grčke sudije sude utakmicu koja je važna za grčki tim. Šta su oni puštali i svirali... ma, pokrali su nas, bre!" rekao je novinarima vidno uzbuđeni Vujošević posle meča.

Partizan je izgubio 75:77, a pobedu je ispustio u poslednja tri minuta utakmice, posle grešaka domaćih igrača i nekoliko spornih odluka sudija.

"Hvala i delu publike koji je ostao uz nas. Istina, imali smo mnogo početničkih grešaka, ali nas, bre, krade ko stigne ovde i to bez ikakvih posledica", dodao je iznervirani Vujošević.

Trener Orteza Frederik Sare bio je zadovoljan pobedom koja je njegov tim zadržala u borbi za plasman u drugu fazu takmičenja.

"Znali smo da moramo da usporimo utakmicu i pažljivo gradimo napade. Koncetrisali smo se na odbranu u poslednjoj četvrtini i tako smo dobili ofanzivni skok. Znali smo da je Partizan težak protivnik na domaćem terenu, ali smo bili dovoljno jaki da ga pobedimo", rekao je Sare novinarima.

On je kasnije dodao da sudije nisu presudno uticale na utakmicu, kao i da je i on imao dovoljno razloga da se na njih žali, kako večeras, tako i u ranijim utakmicama.

*****

Dvanaesto kolo Evrolige - rezultati i trenutni plasman po grupama

A grupa: Union Olimpija - Lotomatika 87:68, Partizan Mobtel - Po-Ortez 75:77, AEK - Barselona 64:70, Ulker - Cibona 76:70

Roma         4-8   (-60)

Grupa B: Makabi Tel Aviv - Žalgiris Kaunas 92:83, Skiper - CSKA 71:78, Krka - Unikaha 78:77, Panatinaikos - Montepaski 80:76

Krka          2-10  (-201)

Grupa C: Olimpijakos - Beneton 89:102, Idea Slask - Taukeramika 87:88, Pamesa - Asvel 80-64, Alba - Efes Pilsen 77:61.

Efes Pilsen   9- 3   (+65)
Pamesa        8- 4   (+60)
Beneton       8- 4   (+89)
TAU           7- 5   (+38)
Idea Slask    6- 6   (-45)
Olimpijakos   5- 7   (-21)
Alba          3- 9   (-68)
Asvel         2-10  (-118)