Zagreb - Refleks 71:78

Beograd, 17. januara 2004. (Beta) - Košakaši beogradskog Refleksa savladali su danas kao gosti ekipu Zagreba 78:71 i došli do 13. pobede u Jadranskoj ligi i tako posle 17. kola i dalje drže vrh tabele.

Zagreb je parirao gostima iz Beograda u prvom poluvremenu kada je imao i osam poena prednosti. Ipak, u nastavku meča ekipa iz beogradskog predgrađa uspostavlja kontrolu nad utakmicom i rutinski privodi utakmicu kraju.

Najbolji igrač Refleksa bio je Frend Kimani sa 25 poena, a Saša Stefanović postigao je 18 poena, dok su najraspoloženiji u Zagrebu bili Tomas sa 21 poenom i Piplović sa 17 poena.

*****

Zvezda - Krka 97:92

Beograd, 17. januara 2004. (Beta) - Košarkaši beogradske Crvene zvezde pobedili su večeras ekipu Krke iz Novog Mesta 97:92 (24:27, 23:23, 26:26, 24:18) u 17. kolu Jadranske lige.

Zvezda je srećno došla do pobede u večerašnjem meču, pre svega zahvaljujući trojkama u poslednjim minutima meča i boljim izvođenjem slobodnih bacanja.

Krka je stigla u Beograd posle teškog poraza od Makabija u četvrtak u Evroligi od 40 poena razlike. Slovenačka ekipa vodila je tokom celog meča i potpuno usporila Zvezdu izvrsnom zonskom odbranom.

Ipak, pred kraj utakmice, košarkašima Krke nedostajala je koncentracija, posebno prilikom izvođenja slobodnih bacanja.

U poslednji minut ekipe su ušle poravnate, 90:90, a Milan Dozet je trojkom 30 sekundi pre kraja doveo Zvezdu u vođstvo 93:90.

U narednom napadu Marko Antonijević je pogodio samo jedno slobodno bacanje, a potom je, posle brzog faula, Goran Jeretin oba puta precizan, da bi 17 sekundi pre kraja Antonijević ponovo imao samo polovičan učinak sa linije penala za 95:92.

Pobedu "crveno-belima", 13. u Jadranskoj ligi, obezbedio je kapiten Igor Rakočević, kada je desetak sekundi pre kraja oba puta pogodio sa linije penala za konačnih 97:92.

U Zvezdi najefikasniji je bio Rakočević sa 25 poena, Luka Bogdanović je postigao 16, Aleksandar Đurić 13, Goran Jeretin je meč završio sa 12, a Čedomir Vitkovac je ubacio 11 poena.

U timu Krke najviše poena 23, postigao je Amerikanac Rik Rikert, Klarens Džilbert je imao 15, poen više od Martona Badera.

Meč u hali "Pionir" posmatralo je više od 4.000 gledalaca, a navijači Crvene zvezde, Delije, istakli su nekoliko transparenata na kojima je pisalo "Sloboda za Delije" i "Talas koji ne možete da zaustavite".

Delije su na taj način izrazili protest zbog hapšenja nekolicine navijača, posle tuče sa policijom, pre nekoliko dana u centru Beograda.

Posle meča, trener Zvezde Zmago Sagadin rekao je novinarima da je njegov tim "iščupao" pobedu.

"Počeli smo kilavo i dozvolili protivniku da se raspuca, a upravo to nismo hteli. Igrali smo neodgovornu odbranu i nismo razvijali kontranapade", rekao je Sagadin.

Prema njegovim rečima, bilo je vrlo nezgodno igrati protiv zonske odbrane svih 40 minuta.

"Na kraju smo imali i malo sreće, jer su ušle neke teške trojke. De facto, iščupali smo pobedu i ovo mora bude velika opomena mojim igračima. Krka je odigrala odlično i da su oni pobedili ne bi bilo nezasluženo", rekao je trener Zvezde.

Trener Krke Petar Skansi čestitao je Zvezdi na pobedi i dodao je da je njegov tim izgubio utakmicu zbog velikog broja promašenih bacanja.

"Teško je pobediti Zvezdu u Beogradu, pogotovo kada promašite 11 slobodnih bacanja, što se desilo mojim igračima večeras. Ja sam odlučio da igramo tvrdoglavu zonu celu utakmicu, i bio sam spreman da budem kriv za poraz, ako Zvezda dobije šutem spolja. Ali mislim da smo utakmicu upravo izgubili u skoku i reketu", rekao je Skansi.

Kapiten Crvene zvezde Igor Rakočević rekao je da navijači imaju veliki doprinos u večerašnjoj pobedi "crveno-belih"

"Navijači su nam puno pomogli večeras, pre svega u drugom poluvremenu kada su nas 'podigli' u ključnim trenucima. Tada smo uspeli da se prilagodimo na zonu Krke i zato smo pobedili", rekao je Rakočević.

On je ocenio da je ovo vrlo važna pobeda za Zvezdu.

"Ovom pobedom vraćamo se na vrh tabele, a ujedno smo se dobro razigrali za utakmicu sa Varezeom (u Uleb kupu). To je sigurno meč sezone za nas, i nadam se da će navijači ponovo napuniti halu Pionir", dodao je Rakočević.

*****

Budućnost - Cibona 88:90

Podgorica, 17. januara 2004. (Beta) - Tesnim porazom (88:90) od zagrebačke Cibone večeras u Podgorici, u 17. kolu Jadranske lige, Budućnost se udaljila od plasmana na finalni turnir ovog regionalnog košarkaškog takmičenja.

U izuzetno uzbudljivom finišu, Zagrepčani su se bolje snašli i pogotkom Bariše Krasića 20 sekundi pre kraja stigli su do značajne pobede koja ih je učvrstila u vrhu tabele.

Tokom čitavog meča dve ekipe su se smenjivale u vođstvu. Gosti su već u trećem minutu vodili sa 8:3, ali su Podgoričani sjajnom serijom preokrenuli na 16:11.

Ubrzo je na semaforu, ipak, stajalo 16:18, ali je boljom igrom domaći sastav u 19. minutu stigao do rekordnih plus devet - 48:39.

Međutim, ko zna koji put ove sezone, tim iz Podgorice loše je započeo treću četvrtinu, a Cibona je to iskoristila i serijom 13:2 u 26. minutu stigla do 59:54.

Do kraja meča nijedan tim nije uspeo da se "odlepi", pa je sam kraj duela bio više nego uzbudljiv. Prvo je 38,7 sekundi pre kraja Marjanović "jedva" nagazio liniju za tri poena i doneo izjednačenje (88:88), da bi potom Krasić "promešao" odbranu Podgoričana i postigao odlučujući koš.

U poslednjem napadu Budućnosti prvo je pogrešio Ivan Koljević, potom i Stenli, što je bio znak za početak slavlja gostiju.

Entoni Stenli je bio najefikasniji akter susreta sa 31 poenom (trojke šutirao 9-6), dok je kapiten Budućnosti Dejan Milojević pored 19 poena, imao i 12 skokova (sedam ofanzivnih).

U ekipi Cibone najviše poena 23, postigao je Džejms-Skuni Pen, a Jurica Golemac je imao 20, ali sa gotovo idealnim procentom šuta - trojke je "pucao" 2-2, pogodio je svih šest puta u šutu za dva, dok je jedini promašaj imao u jednom od svoja tri slobodna bacanja.

*****

Slovan - Lovćen 71:67

Ljubljana, 17. januara 2004. (Beta) - Košarkaši cetinjskog Lovćena poraženu su večeras u Mariboru od ekipe Slovana 71:67 (18:18, 24:9, 11:12, 18:28), u 17. kolu Jadranske lige.

To je ekipi Lovćena 12 poraz u ovom regionalnom takmičenju, uz pet pobeda, dok Slovan ima jedan trijumf više, a poraz manje.

Najefikasniji u pobedničkom timu bio je Stipe Modrić sa 14 poena, Domagoj Vidaković je ubacio poen manje, dok su Branko Savić, Dragiša Drobnjak i Miha Zupan postigli po 11 poena.

U ekipi Lovćena, a ujedno i na meču, najefikasniji je bio Darko Vujačić sa 20 poena, Boris Raičević je postigao 14, a Ranko Stevović 10.