SCG - Italija 3:1

Ukus pobede: Ivan Miljković (FOTO: AP)

Beograd, 30. novembra 2003. (Beta) - Odbojkaška reprezentacija Srbije i Crne Gore pobedom nad selekcijom Italije od 3:1, po setovima 25:18, 21:25, 30:28, 25:22, završila je takmičenje na Svetskom kupu u Japanu.

To je bio meč poslednjeg, 11. kola, bez rezultatskog značaja, s obzirom da su obe selekcije ostvarile cilj - plasman na jednu od prve tri pozicije na tabeli koje ih vode na Olimpijske igre u Atini. I SCG i Italija Svetski kup završavaju sa skorom od devet pobeda i dva poraza.

SCG je izgubila od Brazila i Francuske, a Italija od Brazila i SCG. Prvo mesto je osvojio Brazil sa svih 11 pobeda. Drugi su Italijani, sa boljim set količnikom od SCG.

Andrija Gerić najbolji bloker Svetskog kupa u Japanu

Beograd, 30. novembra 2003. (Beta) - Reprezentativac Srbije i Crne Gore Andrija Gerić najbolji je bloker Svetskog kupa u Japanu i za to će dobiti nagradu od 50.000 dolara.

Gerić je u toku 11 kola Svetskog kupa imao 1,07 blokova po odigranom setu. Za 39 setova, koliko je odigrala SCG, on je iz bloka ostvario 41 poen, dok je napad protivnika umirio 65 puta.

Na Svetkom kupu u Japanu, koji je trajao 14 dana a završio se danas, podeljene su nagrade za najboljeg poentera - 100.000 dolara, a za najboljeg blokera, napadača, servera, tehničara i libera - po 50.000 dolara.

Reprezentativci SCG, koji su zauzeli treću poziciju u Japanu, bili su u vrhu većine tih lista, ali je samo Gerić imao dovoljno za nagradu.

Korektor "plavih" Ivan Miljković je drugi poenter sa 218 poena, iza Japanca Jamamotoa sa 227.

Japan je, inače, tek deveti na tabeli Svetskog kupa, ali ima pobednika i na na listi najboljih tehničara. Usamiju je pripala ta čast ispred kapitena SCG Nikole Grbića.

Usami je, prema zvaničnoj statistici, imao 8,63 poena posle njegovog proigravanja, dok je Grbiću izračunat prosek od 7,79.

"Plavi" će, zahvaljujući trećem mestu u Japanu, imati duži odmor od reprezenativnih obaveza, s obzirom da neće morati da se okupljaju za kontinentalne kvalifikacione turnire za OI.

Prva sledeća akcija je Svetska liga, koja počinje u junu 2004. godine, a potom u avgustu sledi Olimpijada, na kojoj će ekipa SCG braniti zlato iz Sidneja 2000.

U današnjoj utakmici sa obe strane mreže našli su se igrači sa klupa, koji su u prethodnih 10 kola imali manje prilike za igru. Pokazalo se u tom duelu, da "plavi" imaju na koga da računaju, jer su mladi Bojan Janić, Novica Bjelica i Ivan Ilić dali pun doprinos pobedi.

SCG je meč počela u postavi: Bojan Janić, Vasa Mijić, Novica Bjelica, Andrija Gerić, Goran Vujević, Ivan Miljković, Ivan Ilić.

U prvom setu Italijani nisu uspevali da probiju blok, niti da jakim servsima poremete prijem tima SCG. Iako su na samom početku vodili sa 5:2, "azuri" su podlegli pritisku, pa je na prvom tehničkom tajm-autu bilo 8:5 za podmlađeni tim SCG, a na drugom 16:12. Plus devet bilo je kod 22:17, a nakon toga se rutinski došlo do 25:18 za 1:0.

Drugi set doneo je nešto drugačiju sliku. Rano, a visoko vođstvo od 5:1 Italijanima je donelo neophodno samopouzdanje.Iako su "plavi" smanjivali razliku i u jednoj prilici prešli u vođstvo(14:13 ), evropski šampioni su rešili set u svoju korist sa 25:21 i izjednačenje - 1:1.

Rezultatski najneizvesniji bio je treći set. Do same završnice seta Italijani su bili u prednosti, koju su plavi stizali. Nakon prednosti "azura" od 23:20, ekipa SCG je poboljšala odbranu, primorala Italijane na greške i izjednačila na 23:23. Usledila je set lopta za Italiju, prva kod 24:23, pa još tri. Do prve set lopte SCG je došla na 28:27, tu nije iskoristila, ali stigla je druga i ona je realizovana za 30:28 i vođstvo od 2:1.

Da nemaju nameru da dozvole da se igra i peti set, bilo je jasno nakon što su "plavi" odmah na početku četvrtog seta preuzeli incijativu. Kod prvog obaveznog odmora bilo je 8:5, a kod drugog 16:12 za SCG. Ni Italijani nisu pokazali previše volje da odugovlače, delovalo je kao da su se predali, pa su u završnicu seta "plavi" ušli sa 23:18. Tim Italije je smanjio, ali nije mogao dalje od neizbežnog pa je set završen sa 25:22 a meč sa 3:1.

Identičan broj poena ostvarila su oba tima iz napada - 58, blok "plavih" bio je uspešniji - 13:11, a u as poenima bilo 2:1 za SCG. Olimpijski šampioni napravili su 25 "poen grešaka", a Italijani 28.

SRBIJA I CRNA GORA: Goran Marić, Bojan Janić (12), Slobodan Boškan, Vasa Mijić, Nikola Grbić, Vladimir Grbić, Novica Bjelica (5), Andrija Gerić(15), Goran Vujević (15), Ivan Miljković (24), Ivan Ilić (2), Igor Vušurović.

ITALIJA: Luiđi Mastranđelo, Marko Meoni, Valerio Vermiljo (5), Samjuele Papi, Andrea Sartoreti (2), Alberto Ćizola (18), Luka Tenkati (8), Damjano Pipi, Andrea Đani (12), Frančesko Biribanti (18), Paolo Koci (6), Matej Černič (1).

Dvorana: Jojogi stadion. Gledalaca: 10.110. Sudije: Jarmo Salonen (Finska), Patrik Rašar (Francuska).

DESETO KOLO: SCG - Francuska 1:3

Beograd, 29. novembra 2003. (Beta) - Odbojkaška reprezentacija Srbije i Crne Gore (SCG) plasirala se na Olimpijske igre 2004. godine, iako je jutros pretrpela i drugi poraz na Svetskom kupu u Japanu - u 10.kolu izgubila je od Francuske sa 1:3, po setovima 18:25, 22:25, 25:21, 19:25.

"Plavi" ce sigurno zauzeti najmanje trecu poziciju na tabeli Svetskog kupa, jer imaju bolji set kolicnik od Francuske, koja taj zaostatak ne može da dostigne ni u poslednjem 11. kolu, koje se igra sutra. Na ruku timu SCG išli su i drugi rezultati u 10. kolu, odnosno pobeda Brazila nad ekipom SAD.

U poslednjem, 11. kolu reprezentaciju SCG ocekuje duel sa evropskim šampionom - Italijom, koja je takode izborila olimpijsku vizu.

"Plave" u današnjem mecu nije služio servis, a pored tog elementa igre Francuzi su odlucujucu prednost stekli u bloku i igrom u polju. Nisu uspeli olimpijski šampioni da se suprotstave Stefanu Antigi i Francu Granvorki koji su ubitacno napadali. Tako su "trikolori" zadali treci uzastopni poraz ekipi SCG na velikim takmicenjima.

SCG je mc pocela u postavi: Vasa Mijic, Nikola Grbic, Vladimir Grbic, Andrija Geric, Goran Vujevic, Ivan Miljkovic, Igor Vušurovic.

Prvi set obe ekipe su pocele sigurno. "Plavi" su prvi došli do prednosti, pa su na tehnickom tajm-autu imali tri poena plusa 8:5. Francuzi su sredinom seta napravili seriju od sedam poena, kojom su prešli u vodstvo od 18:14. To vodstvo su jedno vreme održavali, a zatim su i novom serijom od tri poena došli do cak 22:16. "Trikolori" nisu imali problema da posle toga rutinski završe set sa 25:18.

Pocetkom drugog seta Francuzi su zadržali pritisak, kome su se plavi odupirali i održavali igru "poen za poen". Ipak, serijom od cetiri poena koju su napravili pre svega blokom protiv korektora Ivana Miljkovica, došli su do prednosti od 13:9.

Selektor SCG Ljubo Travica odlucio je da u igru uvede mladog korektora Gorana Marica umesto Miljkovica. To je dalo rezultata, pa su "plavi" smanjili na 15:16. U završnicu su Francuzi ušli ponovo sa sigurnim vodstvom od 23:20, i rešili taj deo igre sa 25:22 a za 2:0.

Da "plavi" nisu imali nameru da se olako predaju pokazao je treci set. U igru se vratio Miljkovic, a iako su Francuzi na samom startu tog dela igre imali prednost, tim SCG je uzvratio i na prvi tehnicki tajm-aut otišao sa 8:7. Nakon što su prvi put došli do dva poena plusa, "plavi" su vodstvo održavali. U završnici seta vodili su 22:17, a do 1:2 stigli su sa 25:21. Tako su stigli do jednog seta, koji im je dovoljan za sigurnu olimpijsku vizu.

U cetvrtom setu, Francuzi su stekli prednost od 3:0. Travica je reagovao izmenom srednjih blokera - umesto Igora Vušurovica ušao je Novica Bjelica. Vicešampioni Evrope su, uprkos tome, na prvom tehnickom tajm-autu imali 8:4. Nije pomogao obavezan odmor da se "plavi" vrate u igru. Plus od šest poena stecen tako rano u cetvrtom setu, protivnik je održavao.

Kod 18:15 Travica je promenio i jednog primaca servisa - umesto Vanje Grbica ušao je Slobodan Boškan. U igru je ušao i tehnicar Ivan Ilic, a u završnici seta i primac servisa Bojan Janic. Ništa nije moglo da zaustavi Francusku da dode do 25:19 i pobede od 3:1.

"Plavi" su danas napravili 25 "poen grešaka", dok su francuzi poklonili sedam manje. Iz napada tim SCG je uzeo 55 poena. Francuzi su na taj nacin došli do 51 poena ali sa boljim procentom prolaza.

U bloku je bilo 16:10 za Francuze, koji su iz servisa uzeli tri direktna poena, u odnosu na jedan as "plavih".mec je trajao sat i 42 minuta.

SRBIJA I CRNA GORA: Goran Maric (2), Bojan Janic (1), Slobodan Boškan (1), Vasa Mijic, Nikola Grbic (3), Vladimir Grbic (13), Novica Bjelica (3), Andrija Geric (9), Goran Vujevic (12), Ivan Miljkovic (17), Ivan Ilic, Igor Vušurovic (15).

FRANCUSKA: Iber Eno, Dominik Daken (10), Šan Šarl Monterej (9), Stefan Antiga (18), Loren Kape, Franc Granvorka (14), Lik De Kergre, Mark Šalk, Filip Barka Sizik (16), Matijas Paten, Olivije Kifer (4), Sebastijan Frangolaci.

Dvorana: Jojogi Stadion. Gledalaca: 9.600. Sudije: Huan Pereira (Argetina), Abarka Nava (Meksiko)

*****

DEVETO KOLO: SCG - Brazil 1:3

Beograd, 28. novembra 2003. (Beta) - Odbojkaška reprezentacija Srbije i Crne Gore pretrpela je danas prvi poraz na Svetskom kupu u Japanu - u utakmici devetog kola izgubila je od svetskog šampiona Brazila sa 1:3, po setovima 25:23, 21:25, 21:25, 21:25

Brazil je tako obezbedio plasman na Olimpijske igre 2004. godine, jer je sa devet uzastopnih pobeda ostao jedina neporažena ekipa na Svetskom kupu, na kome se igra 11 kola.

"Plavi", koji uz današnji poraz imaju i osam pobeda, sutra od sedam sati po srednjeeveropskom vremenu igraju sa selekcijom Francuske mec 10. kola.

I jedna i druga ekipa imale su jutros periode odlicne igre, a presudila je koncentracija Brazila u završnici drugog i treceg seta. U cetvrtom setu, i "plavi" su pokazali da mogu da pruže bolju partiju kada je važno, ali to nije bilo dovoljno za preokret vec je samo unekoliko ublažilo poraz. Mec je trajao sat i 44 minuta.

SCG je mec pocela u najacoj postavi: Vasa Mijic, Nikola Grbic, Vladimir Grbic, Andrija Geric, Goran Vujevic, Ivan Miljkovic, Igor Vušurovic.

Prvi set "plavi" su poceli bez respekta prema svetskim pravcima, pa su poveli sa 5:3. Brazilci su, medutim, pre svega zahvaljujuci bloku stigli do izjednacenja. Usledila je igra "poen za poen", pa je kod prvog tehnickog tajm-auta bilo 8:7 za SCG. Odmah nakon toga "plavi" su napravili seriju za 12:8, ali je protivnik uzvratio istom merom i izjednacio na 12:12.

Nakon tajm-auta selektora SCG Ljube Travice njegov tim se oporavio, pa je ponovo došao do plusa. Dve greške - smecevi u aut, doneli su vodstvo Brazilu od 15:14. Dobra igra, pre svega u odbrani donela je "plavima" novi plus na drugom obaveznom odmoru - 16:15.

U završnici seta olimpijski šampioni su imali znacajnu prednost od 23:20, a potom je Nikola Grbic "kuvanjem" doneo prvu set loptu za 24:21. Nisu uspeli da reazlizuju prve dve prilike - ali trecu jesu za 25:23 i 1:0 za SCG.

I drugi set tim SCG poceo je sampovereno, i ostvario prva dva poena. Svetski šampioni se nisu obazirali na to, pa su kod prvog tehnickog tajm-auta došli do vodstva od 8:4. Nisu se "plavi" predali i stigli su do izjednacenja na 8:8.

Usledila je igra "poen za poen", a kod drugog obaveznog odmora bilo je 16:15 za evropski tim. U završnicu seta ušli su plus dva - 21:19, ali su potom Brazilci napravili seriju za potpuni preokret i rešili set u svoju korist sa 25:21 i za izjednacenje 1:1.

Treci set Brazilci su poceli furiozno, a "plavi" nisu imali uspeha u svojim akcijama, pa su igraci u žuto-zelenim dresovima poveli sa 8:5 na prvom tehnickom tajm-autu. Održavali su neko vreme tu prednost, ali je izjedancenje ipak stiglo vec kod 12:12.

Izjednacenost je odlikovala sredinu seta, ali ne i njegovu završnicu. Brazilci su posle 19:19 samo nizali poene i završili i taj set sa 25:21 i za 2:1.

Selektor Travica pokušavao je tokom meca da tajm-autima i izmenama vrati "plavima" samopuzdanje i poboljša igru, ali bez uspeha. Najbolji pojedinac u ekipi SCG bio je Vladimir Grbic.

Tim SCG poklonio je 22 poena svojim greškama, dok su Brazilci uzvratili sa 17. Tim iz Evrope je 61 poen ostvario iz napada, a Južnoamerikanci 57. Brazilci su bili bolji u bloku - uzeli su 15 poena, naspram osam ekipe SCG.

Brazilci su uspešniji bili i na servisu - ostvarili su cetiri as poena, a "plavi" dva.

SRBIJA I CRNA GORA: Goran Maric, Bojan Janic, Slobodan Boškan, Vasa Mijic, Nikola Grbic (2), Vladimir Grbic (19), Novica Bjelica (1), Andrija Geric (11) Goran Vujevic (10), Ivan Miljkovic (19), Igor Vušurovic (7).

BRAZIL: Gavio Đovane (20), Andre Heler (3), Maurisio Lima, Žilberto Godoj Filjo (Žiba), Andre Nasimento (4), Serdo Dutra Santos, Andreson Rodrigez (16), Nalbert Bitankur (11), Gustavo Endres (16), Rodrigo Santana (3), Rikardo Garsija (3), Dante Gimaraeš Amaral.

Dvorana: Jojogi stadion. Gledalaca: 5.470. Sudije: Ning Vang (Kina), Bela Hobor (Madarska).