Split - Zvezda 83:72

Split, HRVATSKA, 1. novembra 2003. (Beta) - Košarkaši Splita pobedili su danas na svom terenu beogradsku Crvenu zvezdu 83:72 (21:22, 24:18, 16:13, 22:19) u 7. kolu Jadranske (Goodyear) lige.

To je drugi poraz Zvezde u ovom takmičenju, uz pet pobeda. Splićani su stigli do četvrte pobede, uz tri poraza.

Split je zasluženo pobedio dosadašnjeg lidera Jadranske lige, koji je u dalmatinski grad stigao dan posle posle raskida ugovora sa najvećih letošnjim pojačanjem Redžijem Frimenom.

Košarkaši Splita, čiji je klub u velikoj finansijskoj krizi, više su želeli pobedu, dok su košarkaši Zvezde ispoljili niz slabosti, kako u odbrani, tako i u napadu.

Split je dominirao u svim elementima igre - šutu i prevashodno skoku.

Meč je definitivno odlučen u poslednjoj četvrtini u kojoj Zvezda nije postigla koš čak 4,5 minuta, dok su Splićani tada napravili i najveću razliku od 19 poena.

Sjanu partiju pružio je plejmejker domaćih Kurtis Mekents, koji je bio nerešiva enigma za odbranu Zvezde.

"Crveno-beli" odlično su počeli meč u Splitu i posle dva i po minuta vodili sa 7:0. Sredinom prvog perioda na semaforu je bilo 12:3 za Zvezdu. Ipak, do kraja prve deonice domaćin hvata priključak i na kraju prve četvrtine jedan poen za beoghradsku ekipu.

U prvom minutu druge četvrtine Split, poenima Matea Kedža dolazi dolazi do prvog vođstva 23:22, a dva minuta nakon toga već ima prednost od sedam poena zahvaljući vezanim "trojkama".

Split je održao prednost do kraja poluvremena i na odmor otišao vođstvom 45:40.

Utakmica je "prelomljena" u trećoj četvrtini. Splićani su prosto "sipali" lopte u Zvezdin koš, dok sa druge strane košarkaši Zvezde nisu bili šuterski raspoloženi o čemu govori i podatak da je procenat šuta bio samo 40 odsto.

Uz precizan šut, Split je nadvisio Zvezdu i u skoku (odnos 38-24) u čemu i leže osnovni razlozi poraza beogradske ekipe.

Najefikasniji igrač Splita i ujedno meča bio je Kurtis Mekents sa 26 poena, a odlično su igrali i Roko Leni Ukić (16 poena) i Mateo Kedžo (12 poena).

U ekipi Zvezde najviše poena postigao je Igor Rakočević - 19.

*****

Budućnost - Olimpija 78:70

Podgorica, 1. novembra 2003. (Beta) - Košarkaši podgoričke Budućnosti pobedili su danas ljubljansku Olimpiju 78:70 (22:20, 18:22, 13:14, 25:14) u 7. kolu Jadranske (Goodyear) lige i tako se domogli petog trijumfa u regionalnom takmičenju.

Nakon tri četvrtine ujednačene igre, u kojima je najveća prednost nekog tima iznosila pet poena (Ljubljančani u 17. minutu vodili 34:29), pobednik je odlučen u poslednjoj dionici.

Domaći su krenuli mnogo odlučnije, u prva tri minuta tog perioda napravili seriju 9:0 (u kojoj je Gavrilo Pajović dva puta bio precizan iza linije 6,25 metara) i poveli sa 62:56. "Zmajčeki" su uzvratili, smanjili na 62:60, ali su nakon toga praktično stali, pa u samom finišu nije bilo gotovo nikakvih dilema.

*****

Refleks - Pivoravna 91:82

Beograd, 1. novembra 2003. (Beta) - Košarkaši Refleksa iz Železnika pobedili su danas ekipu Pivovarne Laško 91:82 (24:23, 24:16, 19:22, 24:21) u 7. kolu Jadranske lige i ponovo se vratili na čelnu poziciju tog regionalnog takmičenja.

Zahvaljujući porazu Zvezde u Splitu od 83:72, Refleks je ponovo na čelu tabele Jadranske lige.

U Železniku je viđena neizvesna utakmica u prve dve četvrtine, kada su gosti iz Slovenije držali rezultatsku neizvesnost. U nastavku, Refleks je zaigrao zonsku odbranu, za koju gosti iz Slovenije nisu imali rešenja.

Kada su u igru ušli Ognjen Aškrabić i Jamajčanin Frend Kimani domaća ekipa dobila je potrebnu čvrstinu u odbrani i napravila je osetniju razliku, koju je zadržala do kraja utakmice.

Laško je uspelo da pred kraj utakmice napravi seriju od 12-0 i priđe na šest razlike, ali slovenačka ekipa nije imala snage za potpun preokret.

U ekipi Refleksa najefikasniji su bili Ognjen Aškrabić sa 20 i Majk Smit sa 19, a u ekipi Pivovarne Saša Dončić sa 23 i Dragan Dojčin sa 18.