Zadar - Refleks 77:82

Beograd, 25. oktobra 2003. (Beta) - Košaraši beogradskog Refleksa (bivši FMP Železnik) pobedili su večeras u gostima ekipu Zadra sa 82:77 (25:21, 22:20, 12:16, 23:20), u utakmici petog kola Jadranske lige.

Četvrtom pobedom u regionalnom takmičenju, tim iz Železnika je preuzeo i vođstvo na tabeli, i sada je ispred beogradske Crvene zvezde.

Najefikasniji u timu Refleksa bili su Ivan Zoroski sa 22 poena i Majk Smit sa 21, dok je za domaću ekipu Emilio Kovačić postigao 24 poena.

Trener gostiju Vlado Đurović dočekan je u Jazinama ovacijama, s obzirom da navijači Zadra nisu zaboravili 1986. kada su sa njim na klupi osvojili posljednji naslov prvaka bivše Jugoslavije. To su pokazali i transparentima pozdrava treneru.

Na početku utakmice obe ekipe igrale su zonsku odbranu, a raspoloženi strelci za tri poena na strani Refleksa bili su Ognjen Aškrabić i Ivan Zoroski, a na strani Zadra Vladimir Krstić.

Usledila je zadarska serija "trica", Krstić, Davor Marcelić, za prvo osetnije vođstvo domaćina 14:8 u 6. minutu igre. S dve "trice" košarkaš Refleksa Majk Smit je uspostavio rezultatsku ravnotežu. U posljednjem minutu, nakon dva promašaja i prekršaja u napadu gosti iz Beograda su "pobegli" na 25:21, što je bio rezultat prve četvrtine.

Još jednom trojkom Refleks u 23. minutu stiže na 30:23. Napad Zadra funkcionisao je solidno, ali je u odbrani bilo puno grešaka. U 16. minutu gostujući tim imao je devet poena "viška" (38:29), ali je jedan promašaj bio dovoljan da Zadar uhvati rezultatski priključak već u sledećem minutu (38:34).

Refleks je ubrzo vratio osetnu prednost na svoju stranu, ali je nakon tajm auta Zadar ostvario seriju 6:0 - 47:41 za goste.

Početkom treće četvrtine zadarski navijaci su se probudili, a potom i njihovi ljubimci na parketu. Nakon tri minuta domaćini su bili u minimalnom zaostatku (46:47), a potom su i preuzeli vođstvo, zahvaljujući tehničkoj grešci Ognjena Aškrabića.

Zadarsku seriju 15:0 prekinuo je Branko Jorović, a pridružili su mu se ostali pa je Refleks ponovo vodio sa 56:49.

U poslednju četvrtinu ušlo se vođstvom Refleksa 59:57.

Gosti su u poslednjoj deonici igre ponovo rešetali sa svih strana, ali je minut i 20 sekundi do kraja Zadar, ipak, stigao do izjednačenja - 73:73.

Zoroski pogodio dva bacanja, Branimir Longin se okliznuo u napadu, a Vanja Plisnić pogodio uz prekšaj protivnika (78:72). Nakon toga nezvesnost je nestala, a konačan rezultat je bio 77:82.

Trener Refleksa Vladimir Đurović izjavio je posle utakmice da je veoma uzbuđen zbog načina na koji ga je primila zadarska publika.

"Nabijen sam emocijama, ne zbog pobede koliko zbog prijema zadarske publike. Nisu me zaboravili nakon 17 godina. Ovo mi je najdraži plješak u karijeri", rekao je trener Refleksa.

Đurović je ocenio da je njegov tim zasluženo pobedio vrlo dobru ekipu Zadra, u vrućoj atmosferi.

"Kontrolisali smo igru i rezultat. Zadar je u krizi rezultata, ali ne i u krizi igre. Zahvaljujem zadarskoj publici na fer ponašanju", poručio je Đurović.

Trener Zadra Danijel Jusup čestitao je Refleksu, ocenjujući da su bili bolji tim.

"Izgledali su kao ekipa, igrali su kao ekipa i zasluženo pobedili. Mi nismo imali tečnost, teško smo dolazili do šuta. Ovo je naš treći poraz za redom. To je svakako zabrinjavajuće", rekao je Jusup.

*****

Zvezda - Olimpija 90:95

Beograd, 25. oktobra 2003. (Beta) - Košarkaši ljubljanske Olimpije pobedili su večeras u Beogradu Crvenu zvezdu 95:90 (19:18, 27:28, 24:27, 25:17) u 5. kolu Jadranske lige.

To je prvi poraz Zvezde u ovom regionalnom takmičenju, tako da više nema neporaženih ekipa.

Olimpija je zasluženo pobedila u beogradskom "Pioniru". Junak utakmice bio je Vladimir Boisa koji je postigao 21 poen i odigrao odlično posebno poslednju četvrtinu. Njemu su uz rame bili Roberts Štelmahers i Saša Ožbolt sa po 19 poena.

U ekipi Zvezde najefikasniji je bio Igor Rakočević sa 26 poena i Goran Jeretin sa 23 poena.

Zvezda je igrala bez Redžija Frimena, koji je, prema zvaničnom obrazloženju, prehlađen i bez povređenog centra Nikole Jestratijevića.

Utakmica je odlučena početkom poslednje deonice, kada je Olimpija napravila seriju od 12-0.

Prelomni detalj na meču bila je nesportska lična greška Rakočevića u 32. minutu pri rezultatu 73:73. Saša Ožbolt oba puta je bio precizan sa slobodnih bacanja, potom je Simon Petrov poentirao iz reketa, da bi poenima Ožbolta i trojkom Boise ekipa iz Ljubljane stekla maksimalnu prednost na meču od devet poena.

Prema ocenama oba trenera najbolji igrač meča bio je Vladimir Boisa:

*****

Banjalučka pivara - Lovćen 102:97

Beograd, 25. oktobra 2003. (Beta) - Košarkaši cetinjskog Lovćena izgubili su večeras u gostima od ekipe Banjalučke pivare sa 97:102 (19:27, 26:21, 13:18, 27:19, 12:17), u petom kolu Jadranske lige.

U ekipi Lovćena najefiksaniji je bio Ivan Ivanović sa 17 poena, a za poraženi tim Feliks Kojadinović sa 30 poena.

*****

Budućnost - Krka 99:84

Podgorica, 26. oktobra 2003. (Beta) - Košarkaši podgoričke Budućnosti večeras su na svom parketu ubedljivo savladali Krku iz Novog Mesta rezultatom 99:84 (19:19, 23:21, 30:20, 27:27), u poslednjoj utakmici petog kola Jadranske lige.

Najefikasniji igrač utakmice bio kapiten Budućnosti Dejan Milojević sa 29 poena, četiri manje je postigao Ivan Koljević, dok su kod gostiju najbolji bili Slavko Duščak i Džejson Gardner sa po 22 poena.

U prvom poluvremenu ekipe su se stalno smenjivale u vođstvu, a najveći višak koji je jedan rival uspeo da ostvari bio je svega šest poena (Krka je u 2. minutu vodila 8:2).

Međutim, nakon 15-minutnog odmora "plavi" su zaigrali mnogo bolje i već sredinom trećeg kvartala stekli dvocifrenu prednost, koju su lagano održavali do kraja susreta.