Crvena zvezda - Cibona 87:85

Beograd, 11. oktobra 2003. (Beta) - Košarkaši Crvene zvezde pobedili su večeras u Beogradu ekipu zagrebačke Cibone sa 87:85 (20:15, 15:23, 25:24, 27:23), u trećem kolu Jadranske lige.

Do treće pobede u ovom regionalnom takmičenju "crveno-beli" su došli u neizvesnoj završnici, a šansu za trijumf imali su i gosti, međutim, bivši igrač Zvezde, sada plej zagrepčana Skuni Pen je promašio šut za tri poena u poslednjim sekundama susreta.

Najefikasniji u timu "crveno-belih" bio je Milan Dozet sa 21 poenom, a Goran Jeretin i Luka Bogdanović postigli su po 15 poena.

U ekipi Cibone, ujedno i na meču najefikasniji je bio kapiten Slaven Rimac sa 25 poena, dok je Skuni Pen postigao 16 poena.

Početak susreta protekao je u znaku domaćeg tima. Posle početne rezultatske klackalice, "crveno-beli" serijom 15:4 sredinom prvog perioda igre stižu do prve osetnije prednosti na meču, 11 poena viška (19:8).

Ipak, Zagrepčani krajem prvog i početkom drugog perioda uzvraćaju serijom 11:1 i prilaze na poen zaostatka (20:19).

U nastavku meča, više od 6.500 gledalaca u "Pioniru" prisustvovalo je potpunom preokretu. Cibona je uspostavila potpunu kontrolu u skoku pod oba obruča, "proradili" su u šutevi iz daljine, i Zagrepčani u 23. minutu dolaze na plus 11 (46:37).

Sredinom treće deonice "crveno-beli", nošeni fenomenalnom podrškom sa tribina prve seriju 11:0 i trojkom Jeretina u 27. minutu prelaze u vođstvo 53:51.

"Rezultatska klackalica" tokom poslednje deonice meča prekinuta je serijom od dve uzastopne trojke Milana Dozeta, a zatim i poenima Aleksandra Đurića i Luke Bogdanovića (80:72), ali osam poena viška nije bilo dovoljno Zvezdi da utakmicu mirno privede kraju.

Odgovornost u poslednjim akcijama u ekipi Cibone preuzeli su kapiten Rimac i Skuni Pen, koji su trojkama i prodorima pod košem ponovo vratili neizvenost u meč (86:84).

Poslednjih 30 sekundi, kada je semafor pokazivao plus dva za Zvezdu, Redži Frimen promašuje tri od četiri slobodna bacanja, ali Pen u poslednjem napadu ne pogađa trojku (sa osam metara) i počinje slavlje na parketu i tribinama.

Publika u "Pioniru" bila je na visokom nivou, što potvrđuju i reči trenera Cibone Dražena Anzulovića koji je posle meča izjavio da je "Zvezda zasluženo pobedila u vrlo fer i korektnoj atmosferi, atmosferi koja predstavlja pravi izazov za svakog igrača".

*****

Budućnost - Široki Hercegtisak 103:89

Podgorica, 11. oktobra 2003. (Beta) - Košarkaši Budućnosti večeras su u trećem kolu Jadranske lige pred svojim navijačima savladali Široki Hercegtisak sa 103:89 (22:28, 29:24, 24:19, 28:18).

Iako su nakon prve dve četvrtine imali negativan rezultat (51:52), Podgoričani su u nastavku zaigrali agresivnije u odbrani, proradio je i šut, pa je na kraju ostvaren ubedljiv trijumf.

Junak utakmice bio je 19-godišnji Ivan Koljević, koji je u poslednjoj četvrtini postigao čak četiri od svojih šest "trojki" (ukupno 26 poena).

Trener Budućnosti Miodrag Baletić istakao je da je njegov tim nešto lošije odigrao u prvom poluvremenu zbog toga što su igrači bili pod utiskom poraza od Lovćena.

"Kao mora nas je tištio neuspeh na Cetinju, što je uticalo da u meč uđemo nervozni. Svaki igrač je znao šta treba da radi, ali neki od njih nisu ispoštovali moje taktičke zamisli. Ipak, u nastavku smo igrali mudro i agresivno u odbrani, a strpljivo u napadu, što je rezultiralo pobjedom nad ekipom koja ima zavidan renome u ligi", kazao je Baletić.

Reči zamerke svojim pulenima uputio je i kormilar Širokog, Neven Plantak.

"Znali smo da je Budućnost šuterska ekipa, pa smo spremali posebnu odbranu da zaustavimo njihovo najjače oružje. No, moji košarkaši nisu odigrali kako smo se dogovorili, što su domaći iskoristili i došli do zaslužene pobede", naglasio je Plantak.

*****

Banjalučka pivara - Refleks 68:75

Banja Luka, 12. oktobra 2003. (Beta) - Košarkaši Refleksa iz Železnika pobedili su večeras u gostima Banjalučku pivaru sa 75:68 (22:19, 18:12, 18:19, 14:13) u trećem kolu Jadranske lige.

Najefikasniji u beogradskom timu bio je Bojan Popović sa 19 poena, a sledili su ga Ivan Zoroski i Majkl Smit sa po 14. Za "pantere" je igrao i Ognjen Aškrabić, koji nije prošao probu u Denveru, ali za sada se ne zna gde će se nastaviti karijera ovog igrača.

Najefikasniji u domaćem timu bio je Feliks Kojadinović sa 25 poena, dok je ih Saša Vuleta imao 12.

Železnik je snažno ušao u meč i brzo je poveo. Refleks je tokom skoro čitavog meča bio u vođstvu i diktirao je tempo. Banjalučka pivara je samo jednom u drugoj četvrtini uspela da za kratko povede.

Jedino je Kojadinović zadavao probleme odbrani gostiju. Domaćin je nešto jače zaigrao u trećoj četvrtini, ali nije uspeo da preokrene rezultat.

Pobedu Refleksa "zapečatili" su trojkama u finišu Vanja Plisnić i Branko Jorović.

Beogradskom timu ovo je bila druga pobeda u takmičenju, a sledeću utakmicu igraju u subotu, kada dočekuju Zagreb. Banjalučkoj pivari ovo je drugi uzastopni poraz.

*****

Split - Lovćen 97:88

Split, 12. oktobra 2003. (Beta) - Košarkaši Lovćena poraženi su večeras u gostima Splitu sa 97:88 (27:25, 19:13, 24:27, 27:23) u trećem kolu Jadranske lige.

Najzaslužniji za trijumf domaćih bili su Damir Rančić i Drago Pašalić, koji su postigli po 20 poena.

Igor Vučurović imao je 22 poena za Lovćen, a sledili su ga Marko Rakočević sa 16, Radovan Pešić sa 15 i Ranko Stevović sa 14 poena.

Lovćen je tokom čitavog meča bio u zaostatku, ali je dva minuta i 45 sekundi pre kraja uspeo da prvi put izjednači.

Tada je zbog pet ličnih grešaka morao da izađe plejmejker cetinjskog tima Radovan Pešić, što su domaći iskoristili i serijom 8:0 na minut i osam sekundi prije kraja osigurali pobedu.

Trener Lovćena Predrag Milović kazao je posle utakmice da njegov tim nije zaslužio bolji rezultat.

"Domaćin je zasluženo slavio. Split je stalno vodio, a mi smo samo jedanput uspeli da izjednačimo. Nažalost, baš tada je zbog pete lične greške morao da izađe Pešić", rekao je Milović.