SCG - Poljska 2:3

Karlsrue, NEMAČKA, 11. septembra 2003. (Beta) - Odbojkaška reprezentacija Srbije i Crne Gore poražena je večeras prvi put na ovogodišnjem Evropskom prvenstvu, ali ipak u polufinale odlazi sa prve pozicije u grupi 1.

U utakmici petog kola SCG je u nemačkom Karlsrueu izgubila od Poljske sa 2:3 (22:25, 25:22, 28:26, 18:23, 13:15).

"Plavi" su prethodno savladali Holandiju, Bugarsku, Rusiju i Grčku. Rival SCG u subotu u 15 sati u polufinalu biće selekcija Francuske, koja je zauzela drugu poziciju u grupi 2.

SCG je meč počela u postavi: Slobodan Boškan, Đula Mešter, Nikola Grbić, Andrija Gerić, Goran Vujević, Ivan Miljković i libero Vasa Mijić.

Posle izjednačne igre na samom početku meča, Poljaci su stekli prednost od dva poena kod 4:2. "Plavi" su izjednačili kod 6:6, ali se protivnik ponovo "odlepio" na 12:9. Kod drugog obaveznog odmora tim SCG bio je u minusu četiri poena (12:16).

Taj plus igrači u crvenim dresovima su dugo održavali, a "plavi" su uspeli da se približe tek kod 16:17 i kod 17:18. Poljska ekipa je prvu set loptu imala kod 24:19, SCG je spasila tri, ali ipak nije uspela da preokrene rezultat, pa su Poljaci sa 25:22 završili set i poveli sa 1:0.

Najslabiju igru u dosadašnjem toku šampionata "plavi" su nastavili i u drugom setu, u kome se vodila izjednačena borba, "poen za poen". Prvo vođstvo na meču tim SCG je stekao kod 14:13. ali su na drugi tehnički tajm-aut Poljaci otišli sa prednošću od 16:15.

Serijom od četiri poena na servis Nikole Grbića, "plavi" prelaze u vođstvo od 20:18. Poljaci su uzvratili dobrim servisom i izjednačili na 20:20. Tim SCG je pojačao tempo, pa je završio set sa 25:22 i tako izjednačio na 1:1.

Treći set SCG je počela najsigurnije, pa je kod prvog tehničkog tajm-auta vodila sa 8:5. Poljaci su smanjili, a kod drugog obaveznog odmora bilo je samo plus dva za "plave" (16:14).

Pošto su popravili odbranu, "plavi" su došli do set lopte na 24:19, ali nisu uspeli da iskoriste čak šest lopti u tom nizu. Poljaci su izjednačili, a potom i došli do set lopte, koju nisu iskoristili Konačno, Boškan je realizovao sedmu set loptu SCG za 28:26 i 2:1.

U četvrtom setu "plavi" ponovo nisu ličili na ekipu koja je bila ubedljiva u prethodne četiri utakmice na šampionatu. Poljaci su bili dobri u odbrani, za razliku od odbojkaša Srbije i Crne Gore. Tako je na početku seta viđena igra "poen za poen", dok su na prvi tehničcki tajm-aut igrači u crvenom otišli su sa jednim poenom u plusu.

Kod drugog odmora bilo je plus četiri za Poljsku. U igru je umesto tehničara SCG Nikole Grbića ušao Rajko Jokanović. Nešto kasnije, Slobodana Boškana je zamenio Bojan Janić. To nije ništa promenilo, a Poljska je set rešila u svoju korist sa ubedljivih 25:19 i tako izjednačila na 2:2.

Peti set počeo je sa dva vezana poena Poljaka, a kod promene strana vodila je sa 8:5. Bez većih problema, poljski odbojkaši su završili taj-brek sa 15:13.

Pobeda u ovom meču Poljacima znači nastavak takmičenja, odnosno odlazak u Berlin i borbu za plasman od 5. do 8. mesta.

Dvorana: DM Arena, Karlsrue. Gledalaca: 2.500. Sudije: Cinti (Italija), Sokolu (Turska). Greške: SCG 25, Poljska 38.

SRBIJA I CRNA GORA: Rajko Jokanović, Milan Vasić, Bojan Janić, Đula Mešter 7 osvojenih poena, Vasa Mijić, Slobodan Boškan 14, Nikola Grbić 10, Vladimir Grbić, Andrija Gerić 10, Goran Vujević 16, Ivan Miljković 12, Igor Vušurović.

POLJSKA: Damjan Dacevic 11, Pjotr Gruška 17, Marcin Novak 5, Pavel Zagumni 2, David Murek 13, Kžištof Ignačak, Robert Prigel 17, Sebastijan Sviderski, Pavel Papke 11, Pjotr Lipinski, Mihal Bakevic, Robert Ščerbanjuk 12.