Crvena zvezda - Cibona 79:73

Beograd, 8. marta 2003. (Beta/Tanjug) - Košarkaši Crvene zvezde pobedili su večeras u Beogradu ekipu zagrebačke Cibone sa 79:73 (17:16, 18:23, 28:15, 16:19), u 21. kolu Jadranske lige.

Meč je odigran pred više od 7.000 gledalaca u hali "Pionir", a uzavrela atmosfera nosila je igrače Zvezde do 16. pobede u Jadranskoj ligi. U toku susreta navijači su u više navrata ubacivali sitnije predmete u teren i vređali trenera gostiju Acu Petrovića, ali nije bilo većih incidenata.

Uvodna četvrtina protekla je uglavnom u individualnim kreacijama Skunija Pena i Obine Ekezijea na jednoj, te Slavena Rimca i Nikše Prkačina na drugoj strani. Beograđani su bili za nijansu uspešniji i prvi period rešili su u svoju korist sa 17:16.

Obe ekipe nastavile su u istom stilu i u drugoj četvrtini, da bi ubrzo Cibona preuzela kontrolu nad utakmicom i serijom 9:0 stigla do prednosti 25:19, a zatim "trojkom" Rimca tri minuta pre kraja poluvremena i do svog najvećeg vođstva na meču 31:24.

U nastavku susreta Zvezda je zaigrala znatno angažovanije, a zahvaljujući fenomenalnoj podršci sa tribina, odličnoj odbrani i raspoloženom Penu, "crveno-beli" od 22. do 27. minuta prave seriju 17:0 i dolaze do najvećeg vođstva u susretu - 57:43.

Cibona se, međutim, nije predala i poenima Rimca, Harisa Mujezinovića i Zorana Planinića, četiri i po minuta pre kraja susreta, Zagrepčani prilaze na samo poen minusa (69:70).

Ipak, u neizvesnoj završnici Zvezda je bila srećnija i spretnija, a konačan rezultat 79:73 postavio je Pen sa linije penala.

Kod "crveno-belih" odlične partije pružili su stranci Ekezije, koji je zabeležio 21 poen (šut iz igre 10-11) i 13 skokova, i Skuni Pen sa 19 poena i sedam asistencija.

Najefikasniji igrač utakmice bio je član Cibone Slaven Rimac sa 24 poena, dok je Haris Mujezinović ubacio 14 koševa.

U poslednjem, 22. kolu, Zvezda dočekuje u Beogradu izraelski Makabi i taj duel će odlučivati o pobedniku ligaškog dela takmičenja.

Ekezi je na konferenciji za novinare posle utakmice ocenio da je ekipa iz Zagreba snažna, ali da je Zvezda mudrom i jakom igrom pobedila goste iz Hrvatske.

Šef stručnog štaba Cibone Aleksandar Petrović čestitao je Zvezdi na pobedi i "dobro odigranoj utakmici", a kao slaba mesta u svojoj ekipi ocenio je igru na pozicijama jedan i tri.

Petrović je istakao da razloge za poraz Cibone treba tražiti u redovima svoje ekipe i među igračima koji su dozvolili u trećoj četvrtini da se razigra Skuni Pen koji je, kako je istakao Petrović, "razneo oba Cibonina plejmejkera".

Prvi trener Crvene zvezde Aleksandar Trifunović ocenio je utakmicu crveno-belih i zagrebačkih "modrih" kao veoma teškom. On je naglasio da ekipa Zvezde nije imala imperativ pobede, jer se već plasirala u završnicu turnira Gudijer lige. Ali, kako je naglasio, igrati pred prepunom halom "Pionir" dovoljan je imperativ da ekipa igra snažno i jako.

CRVENA ZVEZDA: Jeretin 3, Dozet 6, Koprivica 5, Tica 9, Bolić 5, Ćakić 9, Šilobad, Radović, Ekezi 21, Bogdanović 2, Pen 19, Gajić.

CIBONA: Krunić 2, Kus 2, Rimac 24, Krasić 1, Prkačin 11, Mujezinović 14, Planinić 11, Štimac 4, Mance, Memić 2, Ružić 2 i Alihodžić.