Jugoslavija - Portugalija 30:28

Varžim, PORTUGALIJA, 29. januara (Tanjug) - Jugoslovenska rukometna reprezentacija pobedila je večeras u Varžimu domaćina 18. Svetskog prvenstva Portugaliju sa 30:28 (18:7). Sudili su Baum i Gorelčik iz Poljske. Utakmicu je posmatralo 2.500 gledalaca.

JUGOSLAVIJA: Đurković, Vojinović, Mandić, Sudžum 5 (2), Jovanović 6 (1), Peruničić 6, Maksić 3, Lapčević 2, Perić, Šterbik, Petrić, Milosavljević 2, Lisičić 2, Škrbić 4.

PORTUGALIJA: Fereira, Galambaš 1, Refende 10 (6), Kruz, Martins 2, Koeljo 4, Rikrado Kosta 5, Mario Kosta, Morgado, Gomeš 3, Roča 1, Lopez, Čikualev 1, Silva.

Isključenja: Jugoslavija 18 minuta, Portugalija 4 minuta.

Crveni karton: Vojinović (Jugoslavija).

Sedmerci: Jugoslavija 5 (3), Portugalija 10 (6).

Jugoslovenska rukometna reprezentacija lakše nego što rezultat pokazuje savladala je selekciju Portugalije. Već posle prvog poluvremena, koje su Jugosloveni dobili sa 11 golova razlike, videlo se da je pobednik odlučen. Odbrana je funkcionisala sjajno na čelu sa izvanrednim Dejanom Perićem, koji je kao i od početka šampionata branio izvanredno.

U nastavku već prepoznatljiva igra Jugoslavije, opuštanje po sistemu "lako ćemo" i Portugalci su do finiša meča došli do časnog poraza.

Jugoslovenska rukometna reprezentacija sutra od 15.15 časova igra protiv Nemaca. Samo pobeda vodi "plave" u polufinale, jer u slučaju nerešenog rezultata i istog broja bodova Nemci bi bili prvi, a Jugoslavija druga zbog bolje gol razlike protivnika.

Posle utakmice, Nenad Peruničić je izjavio da jugoslovenska reprezentacija može igrom, kakvu je prikazala u prvih 30 minuta, da pobedi svakog protivnika, pa i Nemačku, ali moramo igrati u kontinuitetu svih 60 minuta.

Sličnu izjavu dao je i Blažo Lisičić:

"Kako smo igrali u prvom poluvremenu pokazali smo da zaista znamo i da nismo zaboravili da igramo rukomet. Međutim moramo sutra protiv Nemaca igrati mnogo bolje".

Selektor Zoran Kurteš zahvalio se na korektnom ponašanju i domaćim rukometašima, a i publici. On je istakao da njegov tim posle prvih tridesetak minuta u nastavku nije igrao onako kako se očekivalo, jer je on želeo da odmori igrače koji su nosili igru i da ih ostavi odmorne za sutrašnji meč protiv Nemačke.

30. januar: Švedska - Francuska, Slovenija - Mađarska

Prvoplasirane ekipe iz svake grupe idu u polufinale, a četiri drugoplasirane selekcije razigravaju za plasman od 5. do 8. mesta.