Crvena zvezda - Zadar 82:63

Beograd, 22. decembar - Košarkaši Crvene zvezde nastavljaju svoj pobednički pohod Jadranskom ligom. U prepunoj beogradskoj hali "Pionir", pred oko 7.000 gledalaca "crveno-beli" su ubedljivo porazili hrvatski Zadar 82:63 (21:13, 20:20, 22:12, 19:18) i gotovo se u potpunosti revanširali za poraz u "Jazinama" od 20 razlike u drugom kolu ovog takmičenja.

Meč je praktično rešen u prvim minutima kada su domaćini poveli sa 13:0! Gosti, impresionirani, pa i zaplašeni atmosferom u "Pioniru", dugo nisu mogli da povežu svoje redove. Longin i Kanađanin Meks su uspeli da vrate goste u meč i na odmor odu sa prihvatljivih -8 (33:41).

Drugi deo utakmice u potpunosti je pripao Zvezdi. Najbolji akter susreta Amerikanac Skuni Pen sjajno je organizovao igru domaćina i poentirao. Odlične saradnike u napadu imao je u Dozetu i Jeretinu. U odbrani se istakao korpulentni centar nigerijske reprezentacije i bivši NBA igrač Ekezije koji je u svom prvom nastupu za "crveno-bele" znatno doprineo njihovoj čvršćoj igri pod obručima. Takođe, Zvezdini bekovi su u potpunosti zaustavili dve motorne snage Zadra, Popovića i Erjavca, dopustivši im da zajedno postignu samo 17 poena.

U 38. minutu Zvezda je imala i čitavih 25 poena prednosti. Gosti su do kraja uspeli da smanje na -19, što im može biti od koristi, u slučaju da na kraju Jadranske lige odlučuju međusobni susreti ove dve ekipe (Zadar je kao domaćin slavio sa 20 poena razlike).

Ako izuzmemo obredno spaljivanje hrvatske zastave početkom treće četvrtine i upad jednog "navijača" na parket, meč je odigran u sportskoj atmosferi, koliko je to moguće u susretima srpskih i hrvatskih ekipa.

CRVENA ZVEZDA (Beograd, JUGOSLAVIJA) - ZADAR (HRVATSKA) 82:63 (21:13, 20:20, 22:12, 19:18)

Dvorana: Pionir. Gledalaca: 7000. Sudije: Rens i Anka (obojica iz Slovenije).

CRVENA ZVEZDA: Jeretin 14 (4 "trojke"), Pavićević, Dozet 16 (3), Koprivica, Tica 8, Bolić 1, Ćakić 6, Radović 7 (1), Ekezije 7, Bogdanović, Bjelica, Pen 23 (2).

ZADAR: L. Popović, Vladović 3 (1), M. Popović 10, Longin 14 (4), Perinčić 4 (1), Šamanić 3, Špralja 2, Erjavec 7, Dijan, Banić, Perković, Miks 20 (5).

u borbi za loptu

Beograd, 18. decembra (Tanjug) - U 9. kolu "C" grupe Evropske lige za košarkaše večeras je u Beogradu prvak Jugoslavije Partizan pobedio CSKA iz Moskve sa 93:81 (23:20, 25:20, 30:19, 15:22).

Utakmica je odigrana u dvorani "Pionir", pred oko 3.000 gledalaca, a sudili su Kejzer (Belgija), Lamonika (Italija) i Vornik (Izrael).

PARTIZAN: Tripković, Haus 13, Lekić, Kecman 10, Ostojić 8, Sekulić 6, Perović, Krstić 19, Vujanić 28, Avdalović, Čanak 4, O'Konor 5.

CSKA: Papalukas 3, Holden 25, Panov 4, E. Pašutin 4, Padijus, Hadzivretas 2, Z. Pašutin 9, Monija 2, Krijapa 7, Bašminov 2, Aleksander 23.

Košarkaši Partizana iznenadili su lidera "C" grupe, moskovski CSKA i zabeležili treću pobedu u Evroligi. "Crno beli" su do trijumfa došli zahvaljujući odličnoj timskoj igri tokom čitavog meča, a njihov favorizovani protivnik ni jednog trenutka nije bio u prilici da se bori za pobedu.

Početak meča obeležila je dobra igra Hausa i Krstića. Zahvaljujući njima Parizan je nametnuo svoj tempo igre i počeo da lomi otpor protivnika. U drugoj četvrtini odgovornost su preuzeli Vujanić i Ostojić, pa je domaći tim na odmor otišao sa osam poena prednosti.

Prvak Jugoslavije je dobrom odbranom u potpunosti zaustavio napad CSKA. "Crno beli" su brzo i organizovano napadali koš protivnika i izveli su veliki broj kontranapada.

U trećoj četvrtini Partizan je deklasirao protivnika, a u 29. minutu meča došao je do vođstva od 20 poena. Po ovosezonskoj tradiciji "crno beli" na svakom meču imaju nekoliko "žutih minuta", što je CSKA početkom poslednje deonice iskoristio i smanjio njihovo vođstvo na 10 poena.

Iako čak četiri minuta nisu dali koš, igrači Partizana su uspeli da se na vreme trgnu i da bez većih uzbuđenja meč privedu kraju.

FMP Železnik - Pamesa 80:67

Beograd, 17. decembra (Tanjug) - U utakmici 8. kola "B" grupe ULEB-kupa večeras su u Beogradu košarkaši FMP Železnika savladali španskog predstavnika Pamesu iz Valensije sa 80:67 (28:18, 10:20, 30:13 i 12:16).

Utakmica je odigrana u dvorani u Železniku pred oko 2.000 gledalaca, a sudili su Kajzer (Belgija) i Lamonika (Italija).

FMP Železnik: B. Popović, Petrović 12, Zoroski 13, Frimen 16, Klisnić 2, S. Popović, Nikolić 11, Brajson 5, Aškrabić 19 i Marković 2.

PAMESA: Hopkins 14, Montekija 6, Abio 10, Robles, Kameriks 6, Rodilja, Paraiso 9, Garsija, Oberto 13 i Tomašević 9.

Duel dve prvoplasirane ekipe "B" grupe ULEB-kupa očekivanje je opravdao samo u prvom poluvremenu, koji je završeno nerešenim rezultatom (38:38).

Prva četvrtina pripala je domaćinu, koji je tada stekao višak od 10 poena (28:18), ali su u drugom periodu igre gosti uzvratili istom merom (10:20).

Ognjen Aškrabić i Ivan Zoroski s jedne, odnosno Fabrisio Oberto i jugoslovenski reprezentativac Dejan Tomašević s druge strane nisu dozvoljavali da se bilo koji od rivala "odlepi" i otuda poravnat rezultat posle prvih 20 minuta utakmice.

U nastavku susreta, tačnije u trećoj četvrtini, na terenu je postojao samo jedan tim. Izvanrednom plej mejkeru domaćina Zoroskom pridružili su se Veselin Petrović i Redži Frimen i prednost FMP-a počela je da raste iz minuta u minut.

Agresivnom odbranom, u kojoj su pomenuta trojica igrali ključnu ulogu, FMP Železnik je rivalu za osam minuta dozvolio da postigne isto toliko poena, a na suprotnoj strani ubacio čak 24. Utakmica je praktično već tada bila rešena i domaći su zasluženo zaseli na prvo mesto "B" grupe, sa dobrim izgledima da tu poziciju i zadrže do kraja prve faze takmičenja.

*****

FIBA kup, Južna konferencija, "A" grupa, poslednje kolo - rezultati i konačna tabela

Jambolgas - Vojvodina 96:91 (49:51)
Hapoel Migdal Jeruzalem - Karsijaka 87:72 (42:39)

6. Rabotnički 1-9

Ekipe grčkog Peristerija i izraelskog Hapoela plasirale su se u narednu rundu takmičenja.

FIBA kup, Južna konferencija, "B" grupa, poslednje kolo, Vršac, JUGOSLAVIJA, 17. decembar

Hemofarm - Levski 92:91

Vršac, 17. decembra (Tanjug) - U meču 10. kola "B" grupe Južne konferencije FIBA-kupa večeras su u Vršcu košarkaši domaćeg Hemofarma savladali bugarski tim Levski iz Sofije sa 92:91 (18:28, 31:22, 20:20, 23:21).

U sportskoj dvorani "Milenijum", pred oko 2.000 gledalaca, sudili su: Sojlemezoglu (Turska) i Poljanšek (Slovenija).

HEMOFARM: Bogavac 25, Aleksić, Kembel 7, Stefanović 2, Ćirić 2, Popović 4, Pupović, Miličić 9, Topić 28, Vasiljević 15.

LEVSKI: Markov 7, Mihajlov 3, Ivanović, Minčev 7, Mihajlov, Bozov 17, G. Mladenov 23, B. Mladenov 11, Dimitrov 13, Filev 10.

Ovom pobedom košarkaši Hemofarma osvojili drugo mesto u grupi i plasirali se u drugi krug FIBA-kupa.

Početak susreta svakako da nije obećavao ovako uzbudljivu završnicu jer posle prvih desetak minuta igre na opšte iznenađenje gosti iz Bugarske poveli su sa 10 poena razlike (28:18). Stekao se utisak da su igrači Hemofarma započeli utakmicu veoma nonšalantno, dok su gosti iz Sofije došli u Vršac da igraju što bolje mogu, jer nisu imali šta da izgube.

U nastavku su Vršćani konsolidovali svoje redove, pa je u poluvremenu razlika iznosila samo jedan poen u korist ekipe Levskog (50:49).

Početkom treće četvrtine, poenima Topića i Bogavca, domaći prvi put prelaze u vođstvo.

U samoj završnici Hemofarm je opet napravio nekoliko grešaka, a gosti iz Bugarske su preko večeras izvanrednog Mladenova preokrenuli rezultat u svoju korist i u poslednjem periodu igre opet imali minimalnu prednost.

Utakmica je odlučena u poslednjih desetak sekundi igre. Bogavac je uspeo da napravi mini-seriju od 5:0 i već izgubljenu utakmicu pretvori u dobijenu (92:91) i samim tim obezbedi Vrščanima učešće u drugom krugu FIBA-kupa.

U redovima Hemofarma večeras je bio izvanredan Topić, koji je sa 28 poena i 10 skokova, bio ubedljivo najbolji akter susreta. Njemu uz rame bio je i Bogavac, koji je postigao 20 poena i razigrao se u drugom delu susreta.

U gostujućoj ekipi istakao se Georgi Mladenov, koji je odlične saradnike imao u Borisu Mladenovu, Dimitrovu i Bozovu.

FIBA kup, Južna konferencija, "B" grupa, poslednje kolo - rezultati i konačna tabela

Panionios - Sloboda Dita 93:72 (50:29)
Hapoel Samsung Tel Aviv - Turk Telekom 83:71 (41:40)

6. Sloboda Dita     1-9

U narednu rundu takmičenja plasirale su se ekipe turskog Turk Telekoma i vršačkog Hemofarma.