Cibona - Crvena zvezda 73:77

Zagreb, HRVATSKA, 8. decembar - Nakon splitskih "Gripa" pre nedelju dana, košarkaši Crvene zvezde su i parket dvorane "Dražen Petrović" u Zagrebu napustili pognutih glava. Ne zbog poraza već da bi se zaštitili od kiše novčića, upaljača i drugih sitnih predmeta kojima su ih zasuli navijači domaće ekipe nezadovoljni porazom svojih ljubimaca. Beograđani su još jednom hrabrom igrom ostvarili šesti trijumf u Jadranskoj ligi, pošto su rezultatom 77:73 (25:17, 19:23, 13:18, 20:15) bili bolji od Cibone.

Zagrebačani su ugostili Zvezdu u nezgodnom trenutku jer od dolaska Ace Petrovića na mesto trenera, tim sa Tuškanca nije ostvario nijednu pobedu. "Crveno-beli" su, s druge strane, ohrabreni dobrim igrama u nacionalnom prvenstvu i Jadranskoj ligi, ušli u susret bez kompleksa i već u 4. minutu poveli sa 12:3.

Sve je išlo na vodenicu gostiju do 13. minuta kada je u igru ušao Slaven Rimac i sa tri "trojke" iz tri pokušaja umnogome doprineo da domaćini na odmor odu sa minusom od samo dva poena - 38:40.

Kada je isti igrač u 23. minutu pogodio i četvrtu "trojku" za vođstvo domaćih 47:44, činilo se da Cibona ulazi u seriju koju gosti ne mogu da zaustave. Međutim, Zvezda je u trećoj četvrtini uspela da odoli naletima motivisanog protivnika i u poslednji period uđe sa zaostatkom od samo jednog poena (57:58).

"Crveno-beli" su u poslednjih deset minuta uglavnom bili u vođstvu, između 2 i 4 poena. "Trojkom" Kusa dvadeset i osam sekundi do sirene "cibosi" smanjuju vođstvo Zvezde na 73:75. Beograđani su imali poslednji napad na utakmici, na trenutak su izgubili loptu, ali su je ponovo osvojili i izborili prekršaj. Vladimir Tica je bio oba puta precizan sa linije slobodnih bacanja postavivši konačnih 77:73 za Zvezdu.

Gosti su dobili utakmicu pod obručima gde su odličnu partiju pružili Tica (13 poena) i 17-godišnji Luka Bogdanović, koji je u okršaju sa korpulentnim Nikšom Prkačinom i Harisom Mujezinovićem osvojio čak šest lopti.

Dvorana: "Dražen Petrović". Gledalaca: 5.600. Sudije: Ankarali (Turska), Lovšin i Kolar (obojica iz Slovenije).

CIBONA: Krunić, Kus 12 (jedna "trojka"), Rimac 20 (4), Krasić 9 (1), Prkačin 11, Mujezinović 5, Planinić 2, Štimac 3, Mance 1, Ružić, Alihodžić, Vard 10 (2).

CRVENA ZVEZDA: Jeretin 10, Pavićević, Dozet 4, Koprivica, Aleksić, Tica 13, Bolić 10, Ćakić 7, Šilobad 9, Radović 7 (1), Bogdanović 4, Pen 13.

12. Bosna           10 0 10  10

JEDANAESTO KOLO (14. decembra): Laško - Široki Brijeg, Bosna - Borac, Krka - Zadar, Split - Olimpija, Makabi - Crvena zvezda. Utakmica Zagreb - Cibona igra se 15. decembra.

*****

Evroliga: Ulker - Partizan 84:74

Istanbul, TURSKA, 5. decembar - U odsustvu prvog centra Nenada Krstića i sa nedovoljno oporavljenim drugim centrom Đurom Ostojićem, košarkaši Partizana su u 7. kolu "C" grupe Evrolige poraženi u Istanbulu od domaćeg Ulkera rezultatom 74:84 (16:23, 13:26, 14:20, 21:25).

Domaći su u drugoj četvrtini vodili i sa 23 poena razlike. "Crno-beli" su u 37. minutu uspeli da smanje na 69:74, ali je Amerikanac Melvin Buker "trojkom" razrešio sve dileme oko pobednika.

Dvorana: "Abdi Ipekči". Gledalaca: 4.000. Sudije: Ramos (Španija), Ejtčison (Engleska), Kolučci (Italija).

ULKER: Erdogan 3, Buker 20, Abi, Pačulia 2, Goljović 2, Erdenaj 16, Bler 14, Adžik 3, Gonlum 4, Guler, Jildrim 4, Praškevičijus 16.

PARTIZAN: Tripković, Haus 5, Lekić, Kecman 23, Ostojić, Sekulić 2, Perović 1, Vujanić 33, Avdalović, Čanak 8, O'Konor 2.

Podgorica: Budućnost-Montepaski (Sijena) 91:75
Kaunas: Žalgiris-Makabi (Tel Aviv) 87:74.

Uleb Kup za košarkaše, "B" grupa, 6. kolo

Opel Skajlajners - FMP Železnik 59:68 Roseto - Pamesa 77:57 Pivovarna Laško - Ostende 76:68

*****

Kup šampiona za košarkaše u organizaciji Fibe, Južna konferencija, "A" grupa, 8. kolo

Nis Vojvodina - Hapoel Migdal Jerusalim 109:96 (55:40)
Peristeri - Jambolgas 93:68 (38:36)
Pinar Karsijaka - Rabotnički 99:91 (44:41)

Kup šampiona za košarkaše u organizaciji Fibe: Hemofarm - Hapoel 68:50

Vršac, 3. decembra (Tanjug) - U 8. kolu B grupe FIBA-kupa večeras su u Vršću košarkaši domaćeg Hemofarma pobedili izraelskog klub Hapoel sa 68:50 (15:13, 18:16, 15:8, 20:13.

U sportskoj dvorani "Milenijum", pred oko 3.000 gledalaca, sudili su: Kologanov (Bugarska) i Kolar (Slovenija)

HEMOFARM: Bogavac 14, Kember 9, Stefanović, Ćirić 3, Popović 6, Pupović 3, Vidačić 2, Vučinić 7, Popić 19, Vasiljević 5.

HAPOEL: Hagag 5, Šejnfeld 4, Kohen 10, Turgeman 5, Mosinzon, Keis 5, Naor, Bulatoavić 17, Grin 4, King.

Gosti iz Izreala pružali su žestok otpor samo u prvom poluvremenu. Međutim, i u tom periodu igre, sa izuzetkom prvih desetak minuta, košarkaši Hemofarma imali su minimalnu rezultatsku prednost od 4-5 poena.

Treća četvrtina, po opštoj oceni, bila je odlična. U ovom periodu igre odbrana Hemofarma je delovala izvanredno, tako da su za ovih deset minuta gosti postigli samo osam peona, a Vrščani 15 koševa, Hemofarm je u poslednjih 10 minuta otišao sa solidnom prednošću od 11 poena.

U poslednjih 10 minuta Vrščani su veoma brzo stigli do razlike od 20-tak poena i na kraju u mirnoj završnici obezbedili potpuno zasluženu pobedu.

U redovima Hemofarma večeras Topić sa 19 poena, sedam skokova i pet blokada bio je centralna figura ekipe i najzaslužniji za trijumf Hemofarma. Pored njega izvanrednu igru pružili su i ostali centri Hemofarma - Vučinić i Popović, tako da je centarska linija Hemofarma veoma doprinela ubedljivoj pobedi domaćih. Bogavac se razigrao u samom finišu susreta i postigao 14 poena.

U ekipi Hapoela jedina svetla tačka bio je Bulatović, koji je postigao 17 poena.

Ovom pobedom košarkaši Hemofarma na pragu su plasmana u drugi krug takmičenja za FIBA-kup, jer Vrščanima u preostale dve utakmice sa Slobodom-Dita u Tuzli i Levskim u Vršcu preostaje veoma lak zadatak.

Kup šampiona za košarkaše u organizaciji Fibe, Južna konferencija, "B" grupa, 8. kolo

Turk Telekom - Sloboda Dita 85:77 (41:44)
Hemofarm - Hapoel Samsung Tel Aviv 68:50 (33:29)
Levski - Panionios 88:99 (41:54)

Turk Telekom     7-1
Hemofarm         5-3
Hapoel           5-3
Panionios        5-3
Levski           1-7