Jugoslavija pobedila Kanadu

Marko Jarić pored Miksa prodire ka košu Kanade

Indijanapolis, SAD, 31. avgust 2002. godine - U grupi "A" na Svetskom prvenstvu u Indijanapolisu košarkaši Jugoslavije pobedili su reprezentaciju Kanade sa 87:71 (16:21, 26:20, 21:12, 24:18) i tako zauzeli drugo mesto u grupi.

"Plavi" su meč opet počeli nervozno i bezidejno, tako da su dozvolili slabašnoj selekciji Kanade da od početka dođe u vođstvo i drži ga do kraja prvog poluvremena.

Reprezentativci zemlje iz Severne Amerike nisu imali šta da izgube i igrali su rasterećeno, a pogađali Rouan Beret i Majkl Miks. Ulaskom Miloša Vujanića, "plavi" su ubrzali igru, a ulaskom Vlade Divca, dobili su i portebnu čvrstinu.

Tek krajem druge četvrtine Jugoslavija prilazi, a pred sam kraj te deonice prelazi u minimalno vođstvo.

Drugo poluvreme Jugosloveni počinju čvrsto u odbrani i znatno brže, a Kanađani ne uspevaju da pogode koš. Ekipa svetskog šampiona tu stiče nešto veću prednost, koju postepeno uvećava i čuva do kraja meča.

U oslabljenoj ekipi Kanade nije bilo igrača koji bi uspeo da pripreti protivniku.

Najefikasniji u jugoslovenskoj ekipi bio je Predrag Stojaković sa 23, dok su Benet i Miks postigli po 18 poena za Kanadu.

Utakmica je odigrana u dvorani Konseko Fildhaus, pred oko 2.000 gledalaca, a sudili su: Estevez (Argentina) i Mejberi (Australija).

JUGOSLAVIJA: Bodiroga 12, Koturović 7, Čabarkapa, Rakočević, Stojaković 23, Radmanović, Jarić 7, Drobnjak 5, Divac 8, Vujanić 8, Tomašević 7 i Gurović 10.

KANADA: N.Tomas 8, Hamilton 6, Čejner 3, Karangva 10, Svords, Baret 18, D.Tomas 2, Anderson 2, Miks 18 i Džobiti 14.

Detalj sa utakmice
Indijanapolis, 29. avgust 2002. godine - Jugoslovenska košarkaška reprezentacija startovala je pobedom na Svetskom prvenstvu u Indijanapolisu. "Plavi" su savladali selekciju Angole rezultatom 113:63.

Jugoslovenski košarkaši su od početka meča u "Konseko fildhausu" pokazali da neće dozvoliti nikakva iznenađenja. Razlika u kvalitetu ekipa bila je očigledna. "Plavi" su igrali dobro pre svega u odbrani, što je omogućilo brže i efikasne kontranapade u početku meča.

Već posle nekoliko minuta prednost "plavih" bila je dvocifrena, a na odmor se otišlo sa gotovo 30 poena razlike u korist Jugoslavije.

U druge dve četvrtine na terenu ista slika. Jugosloveni su igrali angažovano i nadahnuto, uz dobru odbranu i lako poentiranje u napadu.

*****

Jugoslavija - Španija 69:71

Pau Gasol je bez problema prolazio
kroz odbranu "plavih"

Indijanapolis, SAD, 30. avgust 2002. godine - U grupi "A" Svetskog prvenstva u Indijanpolisu košarkaši Jugoslavije poraženi su od selekcije Španije sa 71:69 (26:10, 18:19, 14:13 i 13:17).

"Plavi" su tokom većeg dela meča igrali loše i gubili su od samog početka utakmice. Najveća prednost Španije iznosila je u prvoj četvrtini - 19 razlike.

"Furija" je već u prvom delu igre stigla do 16 poena prednosti, koju su držali skoro do kraja meča. Početkom drugog poluvremena, Jugoslavija je pojačala odbranu i stigla do prihvatljivih sedam poena zaostatka. To je otprilike razlika oko koje se vrteo rezultat do početka poslednje četvrtine, kada dobrom odbranom i brzom igrom "plavi" prilaze, prenosi agencija Beta.

Tek u 33. minutu meča, svetski šampion stiže do vođstva, ali Španci ipak drže igru u rukama i prave plus pet, prednost koju drže skoro do kraja. U finišu je pogocima Dejana Bodiroge Jugoslavija minut pre kraja došla do minus dva, a na kraju i imala poslednji napad, ali je kapiten plavih promašio šut za produžetak.

Najefikasniji u reprezentaciji Španije bio je Po Gasol sa 26 poena, dok su u selekciji Jugoslavije Predrag Stojaković i Dejan Bodiroga postigli po 16 poena.

Utakmica je odigrana u RCA-domu pred oko 6.000 gledalaca, a sudili su Brazauskas (Litvanija) i Mercedes (Dominikanska Republika).

JUGOSLAVIJA: Bodiroga 16, Koturović, Čabarkapa, Rakočević, Stojaković 16, Radmanović 2, Jarić 6, Drobnjak 7, Divac 2, Vujanić 7, Tomašević 6 i Gurović 7.

ŠPANIJA: Gasol 25, Karlos Marko 3, Navaro 13, Naćo Rodriges 5, Himenes 5, Angulo 1, Paraiso 4, A.Rejes, F.Rejes i Garbahosa 11.

4. Venecuela     3   0   3   226:291   3

Po tri prvoplasirane reprezentacije iz svake grupe plasirale su se u drugu fazu šampionata. Bodovi iz prve runde takmičenja prenose se u drugu, pa će Španija, Brazil, SAD i Argentina startovati sa po četiri, Jugoslavija, Portoriko, Nemačka i Novi Zeland sa po dva, a Turska, Angola, Kina i Rusija bez bodova.

*****

Raspored utakmica druge faze šampionata

Indijanapolis, SAD, 2. septembra (Tanjug) - Šampionat se nastavlja 2. septembra utakmicama druge faze takmičenja, posle koje će po četiri najbolje plasirane reprezentacije iz grupa "E" i "F" steći pravo učešća u četvrtfinalu.

Poslednjeplasirane selekcije u prvoj fazi šampionata: Kanada, Liban Venecuela i Alžir "razigravaće" za plasman od 13. do 16. mesta.