Jugoslavija - Mađarska 5:3

Bari, ITALIJA, 10. avgust - Jugoslovenski vaterpolisti su ponovo juniorski prvaci Evrope. U finalu u Bariju su nadigrali Mađare, i to drugi put na šampionatu (11:7), sa 5:3 (2:1, 2:0, 0:0, 0:2), pa im je zasluženo pripalo "zlato".

Glavni deo posla "plavi" su obavili već u prve dve četvrtine kada su stekli prednost od 4:1. Početak nije nagoveštavao ubedljiv trijumf naših nada, jer su Mađari preko Danijela Varge prvi dali gol. Ali, to nije pokolebalo našu reprezentaciju. Pogocima Marka Đuka naš tim je završio prvu četvrtinu sa minimalnom prednošću, a u drugoj je stekao nedostižnu prednost golovima Mladena Janovića i Filipa Filipovića.

Vođstvo od 4:1 je dobilo još veći značaj posle treće četvrtine koja je završena bez pogodaka. Naš tim je izvanredno igrao u odbrani, što najbolje pokazuje podatak da je od deset puta s igračem manje primio samo jedan gol.

Nade Mađara u preokret je potpuno raspršio Vjekoslav Pašković tri i po minuta pre kraja, kada je povećao našu prednost na 5:1. Tada je pobednički pehar već bio u rukama "plavih", pa je to Mađarska iskoristila da preko Kristijana Letaja i Deneša Varge izbori častan poraz.

- Zadovoljan sam igrom. Protiv Mađara nema taktiziranja. Mora od početka da im se nametne naš ritam - objasnio je selektor "plavih" Dejan Udovičić. - Odlično smo igrali sa igračem manje i zasluženo postali prvaci Evrope.

Bazen: Gradski. Gledalaca: 1.000. Sudije: Salini (Italija) i Korizna (Poljska). Isključenja: Jugoslavija 9 (3), Mađarska 10 (1).

JUGOSLAVIJA: Stanković, Đ. Filipović, Pasković 1, Janović, Nikić, D. Pjetlović, Ćuk 2, F. Filipović 1, Zloković, Obradović, Jokić, G. Pjetlović.

MAĐARSKA: Nađ, Deker, De. Varga 1, Da. Barga 1, Hošnjavski, Siravti, Letaj, Guljaš, Sabo, Šivegeš, Tot, Gor-Nađ, Hegediš.