Jugoslavija - Nemačka 21:27

Jenčeping, ŠVEDSKA, 27. januara (Tanjug) - U poslednjem, 3. kolu "D" grupe prvenstva Evrope za rukometaše Nemačka je danas u švedskom gradu Jenčepingu pobedila Jugoslaviju sa 27:21 (14:11).

Sa dva poraza Jugoslavija je zauzela treće mesto u "D" grupi i u nastavku prvenstva startovaće bez bodova, dok će Nemci startovati sa 3 boda.

Pred oko 4.500 gledalaca, u dvorani "Kinarps-Arena", suduli su Danci Boje i Jencen.

JUGOSLAVIJA: Perić, Šterbik, Đurković, Kovačević 2, Grbić, Doder 1, Jovanović 7 (1), Maksić 2, Petrić, Bojinović, Matić 5, Milosavljević 1, Lisičić 3, Škrbić.

NEMAČKA: Fric, Ramota, Hens 1, Fon Beren 1 (1), Draguljski 1, Krečmar 8 (3), Roze, Švarcer 1, Petersen, Cerbe 3, Baur 2, Sajt, Štefan 2 (1), Kerman 8.

Sedmerci: Jugoslavija 1 (1), Nemacka 9 (5).

Isključenja: Jugoslavija 20, Nemačka 6 minuta.

Jugoslovenski rukometaši propustili su lepu priliku da pobedom nad Nemcima obezbede dobru poziciju za nastavak takmičenja na prvenstvu Evrope. Zasluženo su poraženi, ali će dugo žaliti za neiskorišćenom šansom, jer današnji protivnik nije pokazao ništa posebno.

Nemačka je bila bolji tim, ali primetno ranjiv. Međutim, naši reprezentativci to nisu umeli da iskoriste. Igrali su pod velikim opterećenjem, u grču, dekoncentrisano, načinivši veliki broj nepotrebnih grešaka. Pri tom ključni igrači su bili vidno nervozni, oni sa manje iskustva pod tremom, pa se realno gledajući poraz podrazumevao, jer je zbog povrede na zagrevanju otpao Nebojša Golić. Posle 10-ak minuta povredio se Vladimir Petrić, a posle 20 minuta Vladan Matić, dok je 10-ak minuta pre kraja susreta Dragan Škribić zaradio treće isključenje.

Ipak, ostaje žal zbog neuspeha, pošto su i u takvom izdanju "plavi" najavljivali da mogu napraviti čudo i preokret. Dizali su se nekoliko puta iz rezultatskog ponora, pa ponovo padali, što je prouzrokova niz pehova i nedostatak sreće i pad na psihološkom planu.

S druge strane, Nemci su igrali racionalno i disciplinovano, ništa ne prepuštajući slučaju a redovno kažnjavajući greške protivnika. Strpljivo su održavali prednost dozvolivši Jugoslovenima samo jedno da im se opasno približe u 45 minutu (20:17). Njihova krila bila su praktično bez čuvara, pa su postigli po 8 golova. Golman Fric bio je solidan, kao i odbrana, i to je bilo dovoljno za uspeh.

Pobednik je odlučen početkom nastavka, kada su "plavi" naivno primili tri gola i sa 11:14 došli na 11:17. Od tada utakmica je bila preslikani susret sa Francuzima. Jugosloveni su gubili snagu jureći vođstvo protivnika, ali su uspeli da u par navrata samo zagreju srca svojih navijača - od preokreta nije bilo ništa, kao ni više kvalitetnih pojedinaca sposobnih da ekipu dignu do podviga.

Nemci su sačuvali stečeno i u drugom delu prvenstva Evrope startovaće sa tri boda, a Jugosloveni sa nula, što znači da su šanse plavih da se eventualno plasiraju u polufinale svedena na domen teorije.

U bledom izdanju našeg tima najbojli utisak ostavili su Jovanović, Matić i golmani Perić i Šterbik, dok su Nemcima pobedu doneli Kerman, Krečmar, Pour i Fric.

*****

Rekli su ...

"U ovom trenutku Francuska i Nemačka su bolje od nas i to je stvarnost. Preostaje nam da se borimo za peto mesto i obaveza nam je da igramo odgovorno i angažovano do kraja šampionata. Bilo je slično kao protiv Francuza. Oni su bili čvrsti i agresnivni u odbrani, a mi se mučili da postignemo gol jureći rezultat. Šteta, možda smo mogli i bolje da prođemo" (Dragan Škrbić, kapiten jugoslovenske reprezentacije).

"Znao sam gde dolazimo, ali bez ranije povređenih i onih koji su se ovde povredili, teško je išlo protiv jakih i spremnih ekipa, kao što su Francuska i Nemačka. Oni su u ovom trenutku jače ekipe od nas. Nastojaćemo da zauzmemo peto mesto, koje direktno vodi na svetsko prvenstvo iduće godine u Portugaliji (Zoran Živković, selektor jugoslovenske reprezentacije).

*****

Rezultati

"A" grupa: Češka-Ukrajina 30:27 (16:12), Švedska-Poljska 28:20 (12:12)

Konačna tabela:

1. Švedska       3   3   0   0   86:63    6
      2. Češka         3   2   0   1   77:82    4
      3. Ukrajina      3   1   0   2   78:80    2
      4. Poljska       3   0   0   3   67:83    0

B grupa: Rusija-Portugalija 28:19 (17:17), Danska-Izrael 29:26 (14:8).

Konačna tabela

1. Danska        3   2   1   0   81:71    5
      2. Rusija        3   2   1   0   80:70    5
      3. Portugalija   3   1   0   2   65:70    2
      4. Izrael        3   0   0   3   67:82    0

"C" grupa: Island-Švajcarska 33:22 (15:9), Španija-Slovenija 25:20 (11:7).

1. Island         3   2   1   0   88:71    5
      2. Španija        3   2   1   0   73:66    5
      3. Slovenija      3   0   1   2   79:90    1
      4. Švajcarska     3   0   1   2   78:91    1

"D" grupa: Nemačka-Jugoslavija 27:21 (14:11), Francuska-Hrvatska 29:27 (10:12).

1. Nemačka        3   2   1   0   68:57    5
      2. Francuska      3   2   1   0   66:62    5
      3. Jugoslavija    3   1   0   2   75:71    2
      4. Hrvatska       3   0   0   3   70:89    0

Napomena: Tri prvoplasirane ekipe iz svake grupe kvalifikovale su se za drugi krug takmičenja.