JUGOSLAVIJA - Norveška 33:34

Trento, ITALIJA, 15. decembra - Jugoslavija nije uspela da se plasira u finale Svetskog prvenstva za rukometašice. Posle velike borbe, mnogo preokreta i dva produžetaka "plave" su izgubile od svetskog prvaka Norveške sa 34:33 (15:16, 29:29). Naš najbolji igrač Tatjana Medved u poslednjem napadu na utakmici nije iskoristila šut za izjednačenje.

U poslednjih 15 minuta drugog poluvremena vodila se prava rovovska borba na terenu. Norvežanke su odbranom 5-1 u potpunosti neutralisale našu igru u napadu i od 37. do 51. minuta stalno vodile. U tim trenucima je na scenu stupila Tatjana Medved. Sa nekoliko pogodaka je donela prvo izjednačenje u drugom poluvremenu (22:22).

Svetske prvakinje su uzvratile preko veoma raspoloženih Grini i Rokne i stigle do svog najvećeg vođstva na utakmici (27:24).

Milorad Milatović je uzeo tajm-aut posle koga su naše zaigrale mnogo bolje u odbrani, a Branka Jovanović je na golu zaustavila dva sedmerca i nekoliko šuteva i na taj način omogućila "plavima" da pobedu. Naše su u 60. minutu izjednačile. Dragica Miličković je primila loptu na liniji sedmerca, gde je oborena i francuski sudija je dosudio najstrožu kaznu. Sigurna je bila Kolakovićeva i izjednačila rezultat. U poslednjih 15 sekundi Norvežanke su pokušale dva puta da postignu gol, ali je ostalo 29:29.

U prvom produžetku, u koji smo ušli sa igračem više, Sanja Jovović je postigla prvi gol. Norvežanke su izjednačile, a potom povele sa 31:30. Na predah se otišlo sa rezultatom 31:31 koji je postavila Tatjana Medved. Na početku drugih pet minuta Maja Savić je dala svoj četvrti gol na utakmici. Norvežanke su izjednačile, a Dragica Miličković je postigla, kako se ispostavilo, naš poslednji gol na utakmici.

Norvežanke su povele sa 34:33. U poslednjem minutu "plave" su imale loptu, ali je Tatjani Medved šut sa osam metara odbranila Leganger i omogućila svojoj ekipi priliku da uđe u polufinale i sačuva titulu svetskog šampiona od pre dve godine.

Naša reprezentacija je i pored poraza u polufinalu ostvarila veliki uspeh. Tim pre što joj je ovo prvo prvenstvo posle 11 godina. Bile su nadomak podviga, u prvom poluvremenu su vodile čak sa šest golova prednosti (9:3), naterale svetskog prvaka da zapne iz petnih žila, koji se kroz iglene uši provukao u finale.

Dvorana: Gradska. Gledalaca: 2000. Sudije: Born i Baj (Francuska). Sedmerci: Jugoslavija 10 (8), Norveška 9 (7). Isključenja: Jugoslavija 20, Norveška 12 minuta.

JUGOSLAVIJA: Jovanović, Paplacko, Savić 4, Petrović 6, Knežević 8 (6), Kolaković 3 (2), Damjanac, Miličković 2, Medved 6, Selmanović, Balać, Jovović 4.

NORVEŠKA: Leganger, Halvorsen, Grini 11 (6), Duvholt 7, Sorli 1, Sandve 4, Hemerseng 2, Tuven 1, Hilmo 2, Rokne 6 (1), Halen, Harskasker.