JUGOSLAVIJA - Nemačka 86:73

Nezaustavljiv: Stojaković prodire pored Novickog

Antalija, TURSKA, 2. septembra (Tanjug) - Reprezentacija Jugoslavije plasirala se u četvrtfinale 32. prvenstva Evrope za košarkaše, pošto je u Antaliji savladala Nemačku sa 86:73 (22:13, 19:13, 17:28, 28:19) i sa tri pobede iz tri utakmice osvojila prvo mesto u C grupi.

Utakmica je odigrana u dvorani Anfas, pred oko 3.000 gledalaca, a sudili su Sudek - Slovačka i Brazauskas - Litvanija.

Najbolji jugoslovenski košarkaši ostvarili su prvi cilj na Evropskom prvenstvu, jer su pobedom nad Nemcima osvojili prvo mesto u grupi i izborili direktan plasman u četvrtfinale sampionata "starog kontinenta".

Pri tom, dobili su zaslužen odmor od tri dana, jer će najvažniju utakmicu na šampionatu, a to je četvrtfinalna, igrati tek 6. septembra.

Osećanja pred taj duel posle današnjeg susreta sa Nemcima su, međutim, pomešana. Jer, prvi put na ovom prvenstvu jugoslovenska reprezentacija ispoljila je i sve svoje negativne strane, koje umalo nisu prouzrokovale poraz.

U prvom poluvremenu plava mašinerija funkcionisala je besprekorno. Marko Jarić je "odradio" sve ono što zahteva uloga plejmejkera. Ravnomerno je raspoređivao lopte saigračima, a s nekoliko presečenih lopti omogućio našem timu ogromnu prednost već u 7. minutu (22:7).

Ništa manja zasluga za aktivan rezultat nisu imala ni dva Predraga - Stojaković i Drobnjak. Na već prepoznatljiv način Stojaković je punio koš protivnika, dok je Drobnjak imao znatno delikatniju ulogu. Trebalo je onemogućiti Dirka Novickog, najboljeg nemačkog igrača, i uz to dati doprinos i u napadu.

Drobnjak je obe uloge odigrao bez greške. Najbolja ilustracija njegovog učinka su samo četiri poena Novickog u prvom poluvremenu i to sva četiri iz slobodnih bacanja.

Na žalost, "plavi" su pokazali i drugo lice. U trećoj četvrtini ličili su na sve, samo ne na najvećeg aspiranta za evropsku titulu.

Možda je na njihovu slabu igru uticao i promenjen sudijski kriterijum. To, međutim, ne sme da bude opravdanje za totalno odsustvo kolektivnog duha.

Prednost koja je početkom trećeg perioda iznosila 17 koševa, prokockana je za nepunih 10 minuta, tako da su Nemci došli na prag preokreta. Dvadesetak sekundi pre isteka trećeg dela igre, smanjili su rezultat na 56:54.

Stvari su došle na svoje mesto kada je Dejan Bodiroga preuzeo dirigentsku palicu. Igrajući simultanku u poslednjoj četvrtini, naš košarkaški velemajstor je još jednom pokazao zašto je bio proglašen najboljim igračem Svetskog prvenstva 1998. godine.

Najpre je "naterao" Novickog da napravi petu ličnu grešku, a onda sigurnim izvođenjem slobodnih bacanja "plavi brod" uveo u mirnu luku. Otišao je na zaslužen odmor dva minuta i 50 sekundi pre kraja utakmice, kada je Jugoslavija imala prednost od 15 poena (79:64).

Jugoslavija je, dakle, obezbedila plasman među osam najboljih timova "starog kontinenta". To sigurno nije krajnji domet ove reprezentacije, pod uslovom da se izvuku pouke iz treće četvrtine večerašnjeg duela.

*****

Prvenstvo Evrope za košarkaše, "C" grupa, treće kolo, Antalija, TURSKA, 2. septembar

JUGOSLAVIJA - NEMAČKA 86:73 (22:13, 19:13, 17:28, 28:19)

SLOBODNA BACANJA: Jugoslavija 90% (26/29), Nemačka 74% (20/27).
DVA POENA: Jugoslavija 68% (21/31), Nemačka 42% (19/45).
TRI POENA: Jugoslavija 26% (6/23), Nemačka 28% (5/18).
SKOKOVI: Jugoslavija 26 (20+6), Nemačka 30 (17+13).
LIČNE GREŠKE: Jugoslavija 23, Nemačka 23.

JUGOSLAVIJA: Bodiroga 20 (5/5 za dva poena, 10/11 slobodna bacanja, 6 skokova), Petrović, Obradović 3, Rakočević, Stojaković 22 (4/4 dva poena, 3/6 tri poena, 5/6 slobodna bacanja, 3 ukradene lopte), Šćepanović 3, Jarić 3 (4 asistencije, 3 ukradene lopte), Drobnjak 17 (6 skokova), Tarlać 10, Milojević, Tomašević 4 i Gurović 4.

NEMAČKA: Demirel 13, Okulaja 18, Garet 4, Pešić, Geris 8, Papić, Tomić, Bilugbi, Arigbabu 5, Femerling 7, Novicki 15 i Bredli 3.