Periću izmakla medalja

Osvajači medalja (s leva): Nelson, Godina i Harju

Edmonton, KANADA, 4. avgust - Na Osmom svetskom atletskom prvenstvu koje se održava u kanadskom gradu Edmontonu, jugoslovenski bacač kugle Dragan Perić je osvojio "samo" peto mesto, drugi put na svetskim prvenstvima, zaostavši za osvajačem bronzane medalje samo dva centimetra!

Naš bacač kugle, najstariji učesnik finalnog takmičenja (37 godina), već u prvom hicu je postigao daljinu od 20,91 metar i u tom trenutku zauzeo drugo mesto. Poveo je Amerikanac Džon Godina sa 21,87.

Uveren da će ovim hicem osvojiti medalju, Perić je slabije bacio u drugoj seriji, a u trećoj je kuglu hitnuo na daljinu 20,67.

U četvrtoj seriji je određena Perićeva sudbina. Prvo ga je hicem 20,93 pretekao olimpijski šampion Finac Harju. Zatim je Španac Martinez bacio kuglu kao i Perić, 20,91, ali ga je pretekao zahvaljujući drugom dužem hicu (20,78). A onda je Amerikanac Nelson, koji se tek kao 12. provukao u finale sa 20,13 m, bacio 21,24 i zauzeo drugo mesto. Perić je sa drugog pao na peto mesto.

Uznemiren razvojem događaja, Perić nije uspeo da se koncetriše kako treba pa je slabije bacio u četvrtoj seriji, dok je u petoj i šestoj prestupio. Tako jugoslovenski bacač kugle ni u svom četvrtom svetskom finalu nije uspeo da se dokopa medalje. Nije imao ni sreće jer je finale bacanja kugle u Edmontonu bilo najkvalitetnije u istoriji velikih takmičenja. Za finale je bio potreban hitac od preko 20 metara, a sa 20,91, Perić bi, na primer, na svim prethodnim svetskim prvenstvima, izuzev u Sevilji pre dve godine, osvojio medalju. Za utehu, Periću ostaje novčana nagrada od 10.000 dolara. Zlatnu medalju je osvojio Amerikanac Džon Godina sa 21,87, njegov zemljak Adam Nelson bio je drugi sa 21,24, a olimpijski šampion Finac Arsi Harju treći sa 20,93 - dva centimetra više od Španca Martineza i našeg reprezentativca.

Muškarci, kugla: 1. Godina (SAD) 21,87, 2. Nelson (SAD) 21,24, 3. Harju (Finska) 20,93, 4. Martinez (Španija) 20,91, 5. Perić (Jugoslavija) 20,91, 6. Bilonog (Ukrajina) 20,83, 7. Karlson (Finska) 20,78, 8. Snider (Kanada) 20,63.