Jugoslavija druga na svetu

Šapić (10) nijednom nije uspeo da savlada španskog golmana

Fukuoka, JAPAN, 29. jula Vaterpolo reprezentacija Jugoslavije je poražena u finalnom meču Svetskog prvenstva u japanskom gradu Fukuoki od selekcije Španije sa 2:4 (1:2, 0:0, 1:2, 0:0) pa je morala je da se zadovolji srebrnom medaljom. Španci su trijumfom u Fukuoki drugi put uzastopno postali svetski šampioni.

Utisak je da su Jugosloveni, iako silno motivisani, u susret ušli bez potrebne svežine. Španci su igrali mnogo lakše, pokretljivije u odbrani i napadu. Iskra nade pojavila se početkom treće četvrtine kada je Ikodinović izjednačio na 2:2. Međutim, protivnik je brzo uzvratio - golovima Pereza i Hernandeza, Španija je već u četvrtom minutu treće četvrtine povela sa 4:2 i do kraja sačuvala taj rezultat.

U poslednjoj četvrtini naši nisu imali ni sreće, pošto su u više navrata pogađali prečku ili stative Roljanovog gola.

Uprkos porazu u finalu, jugoslovenski vaterpolo je održao kontinuitet dobrih nastupa i medalja na velikim takmičenjima. U nepunih godinu dana selekcija Jugoslavije je osvojila bronzu na Olimpijskim igrama u Sidneju, treće mesto u Evroligi, zlato na Evropskom prvenstvu u Budimpešti i sada svetsko srebro. Takvim nizom medalja ne može da se pohvali nijedna reprezentacija na kugli zemaljskoj.

*****

Rekli su ...

"Na pobedničkom postolju uvek su najtužniji srebrni. Zlatni i bronzani dobijaju svoje utakmice. Sa ovakvim učinkom i igračem više, mi objektivno nismo mogli da dobijemo Španiju. Stalno ponavljam da smo umorni, iscrpljeni iz raznoraznih razloga i zbog toga sam prezadovoljan srebrom ... Nenormalno je da se u 30 dana organizuju dva najveća vaterpolo takmičenja. Da mi je neko ponudio dve medalje, odmah bih prihvatio ... Mi smo jedna od najstarijih reprezentacija i već dugo pripremamo zamene za pojedine igrače. U ovom trenutku još ne znam kako će sve to da izgleda, ali sigurno ćemo biti spremni da na sledećim velikim šampionatima igramo značajnu ulogu" (Nenad Manojlović, selektor jugoslovenske reprezentacije).

"Nikada nisam izgubio utakmicu protiv Španije na zvaničnim takmičenjima. Verovao sam da možemo da pobedimo, ali oni su bili bolji. Glupo bi bilo da tugujemo, nikada poraz nije prijatan ali činjenica da smo posle zlata osvojili srebro dovoljno govori o nama kao ekipi" (Aleksandar Šoštar, kapiten jugoslovenske reprezentacije).

"Sami smo sebe pobedili. Nismo mogli da odigramo dobro, stigao nas je umor, a iako se nikad ne pozivam na srecu mislim da nam je ona baš okrenula leda" (Dejan Savić, igrač jugoslovenske reprezentacije).

"Reprizirao se Pert od pre tri godine kada smo u polufinalu izgubili sa 5:3. Opet smo ušli u njihovu uspavanku, nismo imali snage da ih potpuno napadnemo. Roljan je odlično branio, znalački su koristili sve naše greške u odbrani i zasluženo pobedili. Ipak, mislim da je i srebro veliki uspeh" (Veljko Uskoković, igrač jugoslovenske reprezentacije).

"Žao mi je zbog poraza, ali sam srećan zbog medalje. Prvi smo u Evropi, drugi na svetu, mnogo je razloga za zadovoljstvo. Znali smo kako će Španci igrati, ali nismo uspeli da ih nadigramo iako mislim da smo mi mnogo bolja ekipa" (Danilo Ikodinović, igrač jugoslovenske reprezentacije).

"Trudili smo se i dali sve od sebe, ali nije išlo. Zadovoljan sam srebrom, mislim da smo ga izvukli na mišiće" (Viktor Jelenić, igrač jugoslovenske reprezentacije).

*****

Finale Svetskog prvenstva za vaterpoliste, Fukuoka, JAPAN, 29. jul

JUGOSLAVIJA - Španija 2:4 (1:2, 0:0, 1:2, 0:0)

Bazen: Hakata. Gledalaca: 1.500. Sudija: Tulga (Turska) i Klara (Italija).

Isključenja: JUGOSLAVIJA 9 (1), Španija 10 (3).

JUGOSLAVIJA: Šoštar, Trbojević, Šefik, Zimonjić, Savić, Ikodinović 1, Jelenić, Uskoković 1, Ćirić, Šapić, Vujasinović, Vukanić, Peković.

ŠPANIJA: Roljan, Sanz, Pedrerol, Markos, Molina, Andreo, Ernandez 3, I. Moro, Baljart, Gomez, Perez 1, Sančez-Toril, D. Moro.

KRETANJE REZULTATA: 0:1 Hernandez (3. minut, igrač više), 1:1 Uskoković (6. minut, igrač više), 1:2 Hernandez (7. minut, igrač više), 2:2 Ikodinović (16. minut), 2:3 Perez (17. minut, igrač više), 2:4 Hernandez (19. minut).

*****

Utakmica za treće mesto, 29. jul: Rusija - Italija 7:6 (2:1, 1:3, 1:0, 3:2)

Srebro iz Fukuoke za popunu zbirke medalja

30. juli (Politika) - Jugoslavija je u Fukuoki osvojila prvo srebro na svetskim prvenstvima u vaterpolu. Njime je jugoslovenski vaterpolo popunio zbirku medalja sa najvećih međunarodnih takmičenja.

"Plavi" su bili svetski prvaci 1986. u Madridu i 1991. u Pertu, olimpijski pobednici 1968. u Sijudad Meksiku, 1984. u Los Anđelesu i 1988. u Seulu i evropski šampioni 1991. u Atini i prošlog meseca u Budimpešti.

Pored srebra iz Fukuoke na Svetskom prvenstvu naša reprezentacija je bila olimpijski vicešampion 1952. u Helsinkiju, 1956. u Melburnu, 1964. u Tokiju i 1980. u Moskvi, a evropski 1954. u Torinu, 1962. u Lajpcigu, 1977. u Jenčepingu, 1985. u Sofiji, 1987. u Strazburu, 1989. u Bonu i 1997. u Sevilji.

Do bronze su naši vaterpolisti stigli na svetskim prvenstvima 1973. u Beogradu, 1978. u Zapadnom Berlinu i 1998. u Pertu, na Olimpijskim igrama prošle godine u Sidneju i na evropskim šampionatima 1950. u Beču, 1958. u Budimpešti, 1966. u Utrehtu, 1970. u Barseloni i 1974. u Beču.