Portugalija - Jugoslavija 0:3

Ivan Miljković

Porto, 20. maja (Tanjug) - U 4. kolu "C" grupe Svetske lige, danas su odbojkaši Jugoslavije savladali domaću reprezentaciju Portugalije sa 3:0 (25:14, 25:15, 25:16).

U gradskoj dvorani, pred oko 1.500 gledalaca, utakmicu su sudili Rišar (Francuska) i Deklerk (Belgija).

Jugoslavija je tako osvojila maksimalni broj bodova jer je u sve četiri utakmice protiv Japana i Portugalije slavila pobedu.

Narednog vikenda Jugoslavija će u okviru petog i šestog kola Svetske lige igrati na Kubi protiv domaće reprezentacije.

JUGOSLAVIJA: Jokanović (7 osvojenih poena), Batez, Škorić, Boškan (4), Mijić, Nikolić, Gerić, Vujević (14), Miljković (17), Petković, Mrđa (1), Vušurović (7). Trener Gajić.

PORTUGALIJA: Pereira (5), F. Silva (7), Reis (9), Junior, A. Silva (1), Alfonso, Karvaljo (1), Alveš (3), Teheira, Pinto, Lopet, Kastro (2). Trener Dijaz.

Jugoslovenska reprezentacija je ostvarila veliki uspeh u prva četiri kola Svetske lige jer je sa maksimalnim brojem poena i sa samo jednim izgubljenim setom već obezbedila učešće na finalnom turniru svetske lige u Poljskoj.

Reprezentacija Jugoslavije je i u današnjem, kao i jučerašnjem susretu lako došla do pobede, iako je igrala bez trojice standardnih igrača iz prve postave, braće Grbić i Meštera. Na utakmicama protiv Portugalije nije igrao ni bloker Gerić koga je selektor Zoran Gajić poštedeo zbog lakse povrede.

Selektor Gajić je pružio priliku samo sedmorici igrača. Miljković, Jokanović, Vušurević, Mrđa, Vujović, Mijić i Boškan su izneli teret ovog susreta dok Batez, Škorić, Petković, Gerić i Nikolić nisu ulazili u igru.

U jugoslovenskoj reprezentaciji odlično su igrali: Jokanović, Vujović i Miljković a u timu domaćina nešto bolji utisak ostavio je Pereira.

RANIJE...

Portugalija - JUGOSLAVIJA 0:3 (21:25, 14:25, 25:27)

Porto, Portugalija, 19. maja - Treća utakmica u gostima, treća pobeda "plavih". Portugalija je pretrpela maksimalan poraz, a Jugoslavija je osvojila nova dva boda u Svetskoj ligi.

Na parket dvorane u Portu izašao je jugoslovenski sastav u kojem se od zlatne olimpijske šestorke našao samo Goran Vujević.

Tokom prvog seta Jugosloveni su neprestano vodili, sredinom ovog dela igre i sa pet poena - 17:12. Domaćin je zapretio približivši se na dva poena, ali nije mogao više - "plavi" su bili bolji u završnici seta i osvojili ga rezultatom 25:21.

U drugom setu gosti su preslišali debitante u Svetskoj ligi. Portugalci nisu imali rešenja za efektne Vujevićeve kontranapade. Do kraja seta osvojili su samo 14 poena.

Portugalci su u trećem setu poboljšali blok, ubrzali akcije, što je rezultiralo njihovim vođstvom od 16:14. U dramatičnoj završnici, punoj rezultatskih obrta, Jugoslavija je završila susret posle treće meč-lopte.

Dvorana: Munisipal. Gledalaca: 2.200. Sudije: Deklerk (Belgija) i Rišar (Francuska).

JUGOSLAVIJA: Jokanović (4 osvojena poena), Batez (4), Škorić, Boškan (7), Mijić, Nikolić, Gerić, Vujević (16), Miljković (7), Petković, Mrđa (6), Vušurović (8). Trener Gajić.

PORTUGALIJA: Pereira (5), F. Silva (10), Reis (13), Junior (1), A. Silva, Alfonso, Kariljo (4), Alves (9), Triheira, Pinto, Lopez (1), Kastro. Trener Dijaz.