Makabi - prvak Evrope

Slavlje navijača Makabija u Tel Avivu

Pariz, FRANCUSKA, 13. maja (agencije) - Košarkaši izraelskog Makabija iz Tel Aviva osvojili su titulu ovogodišnjeg prvaka Evrope (u verziji FIBA), savladavši večeras u Parizu, u finalu Suprolige, tim atinskog Panatinaikosa sa 81:67 (15:13, 22:10, 17:25, 27:19).

Izraelci su poslednji put bili prvaci Evrope 1981. godine, kada su u odlučujućem meču pobedili italijanski tim Sinudine iz Bolonje (80:79), a zatim su pet puta gubili u finalu, poslednji put prošle godine, upravo od Panatinaikosa (67:73).

Predvođeni sjajnim Hufmanom i Mekdonaldom, koji je proglašen najboljim igračem turnira, uz veličanstvenu podršku oko 15.000 vatrenih navijača, košarkaši Makabija su u prepunoj pariskoj hali "Bersi" po treći put postali prvaci "Starog kontinenta".

Izuzetno raspoloženi Dejan Bodiroga nije bio dovoljan da parira razigranim Izraelcima koje je krasila timska igra. Peh za Panatinaikos, tim koji trenira naš Željko Obradović, bile su tri lične greške dodeljene Željku Rebrači već u prvih pet minuta utakmice.

Makabi je najveću razliku od 14 poena napravio u drugoj četvrtini. Panatinaikos se, predvođen Bodirogom, trgao i uspeo da izjednači, ali više nije imao snage za podvig. Odbrana grčkog tima nije imala rešenje za brze kontranapade.

U utakmici za treće mesto istanbulski Efes Pilsen pobedio je moskovski CSKA sa 91:85 (48:43).

Junak utakmice bio je jugoslovenski reprezentativni centar Predrag Drobnjak, koji je postigao 25 poena za pobednički tim.

*****

Kako su naši igrali?

Radisav Ćurčić (Makabi) - za 5 minuta je postigao 4 poena (2/3 za dva poena) i imao dva (0+2) skoka.

Velibor Radović (Makabi) - nije ulazio u igru.

Dejan Bodiroga (Panatinaikos) - za 36 minuta postigao je 27 poena (9/11 za dva poena, 0/2 za tri poena, 9/10 sa linije slobodnih bacanja), uhvatio 8 lopti (0+8), imao jednu asistenciju i dve izgubljene lopte.

Željko Rebrača (Panatinaikos) - za 17 minuta postigao je 4 poena (1/7 za dva poena, 2/2 sa linije slobodnih bacanja), imao jedan skok (0+1) i jednu ukradenu loptu.

Predrag Drobnjak (Efes) - za 36 minuta postigao je 25 poena (9/15 za dva poena, 1/2 za tri poena, 4/4 sa linije slobodnih bacanja), uhvatio je 7 lopti (0+7), jednom asistirao, imao dve blokade, po jednu osvojenu i izgubljenu loptu.

Vlado Šćepanović (Efes) - za 33 minuta zabeležio 18 poena (5/5 za dva poena, 2/3 za tri poena, 2/4 sa linije slobodnih bacanja), imao je dve asistencije, po jednu osvojenu i izgubljenu loptu.