HEMOFARM - Unikaha 69:71

Revanš meč finala Kupa Koraća, Vršac, JUGOSLAVIJA, 18. april

HEMOFARM (Vršac, JUGOSLAVIJA) - UNIKAHA (Malaga, ŠPANIJA) 69:71 (17:18, 25:20, 16:16, 11:17). Sportski centar "Milenijum". Sudije: Dojzon (Francuska) i Sutek (Češka). Gledalaca: 4.000.

HEMOFARM: Popović, Ćirić, Stefanović, Peković 17, Savić 14, Đogo 6, Vidačić 11, Vučinić, Zečević 16, Ivanović 5.

UNIKAHA: Jaumin 7, Rodriges 9, Mršić 8, Filip 5, Abrams 16, Vaskes 3, Kabesas 7, Vajs 4, Sonko 7, Petruška 5.

SLOBODNA BACANJA: HEMOFARM 63% (17/27), Unikaha 70% (19/27).
DVA POENA: HEMOFARM 44% (20/45), Unikaha 54% (20/37).
TRI POENA: HEMOFARM 31% (4/13), Unikaha 29% (4/14).
SKOKOVI: HEMOFARM 23 (14+9), Unikaha 32 (21+11).
LIČNE GREŠKE: HEMOFARM 25, Unikaha 24.

Vršac, 18. april - U izvanrednoj atmosferi košarkaši Hemofarma izgubili su i drugu finalnu utakmicu Kupa Radivoja Koraća od španske Unikahe.

Podsetimo, u prvoj finalnoj utakmici, odigranoj pre sedam dana u Malagi, Španci su pobedili sa 77:47.

Tokom većeg dela susreta Vrščani su bili bolji takmac, imali vođstvo od pet do sedam poena, međutim, u samom finišu su popustili, što je iskusna ekipa iz Španije, poenima Kabesasa i Sonka, iskoristila i ostvarila minimalnu pobedu.

"Večeras nismo uspeli da nametnemo svoj stil igre. Košarkaši su iscrpljeni igranjem u španskoj ligi i nisu došli u najboljoj formi. Drago mi je što smo uspeli da pobedimo u ovom takmičenju i apelujem na odgovorne u evropskoj i jugoslovenskoj košarci da ne dozvole ukidanje Kupa Radivoja Koraća" (Božidar Maljković, trener Unikahe).

"Čestitam svojim igračima na postignutom uspehu. Nije lako u debitantskoj sezoni na evropskoj sceni stići u finale bilo kog takmičenja. Pružili smo dostajan otpor i nadam se da nismo razočarali navijače" (Željko Lukajić, trener Hemofarma).

RANIJE...

Prva finalna utakmica Kupa Koraća, Malaga, ŠPANIJA, 11. april

UNIKAHA (Malaga, ŠPANIJA) - HEMOFARM (Vršac, JUGOSLAVIJA) 77:47 (18:16, 27:11, 14:11, 18:9). Gledalaca: 8.500.

UNIKAHA: Žomen 8, Rodriges 8, Mršić 6, Filip 10, Abrams 17, Vaskes 3, Kabesas 5, Vajs 13, Sonko 5, Petruška 2.

HEMOFARM: Popović, Ćirić, Stefanović, Peković 11, Savić 3, Đogo 7 (6 skokova), Vidačić 11 (5 ukradenih lopti), Vučinić 3, Zečević 10, Ivanović 2.

SLOBODNA BACANJA: Unikaha 62% (13/21), HEMOFARM 80% (9/12).
DVA POENA: Unikaha 59% (26/44), HEMOFARM 38% (13/34).
TRI POENA: Unikaha 25% (4/16), HEMOFARM 20% (3/15).
SKOKOVI: Unikaha 36 (14+22), HEMOFARM 21 (9+12).
LIČNE GREŠKE: Unikaha 20, HEMOFARM 21.

Malaga, 11. aprila (Tanjug) - Košarkaši Unikahe ubedljivo su pobedili Hemofarm i, gotovo sigurno, obezbedili konačan trijumf u Kupu "Radivoj Korać".

Vrščani su samo u prvoj četvrtini bili ravnopravan rival. Nakon toga jugoslovenski tim je neobjašnjivo popustio i dozvolio protivniku da u potpunosti nametne svoj stil igre.

"Potvrdilo se da domaćin ima deset izvanrednih igrača. Nismo imali rešenja za njihovu igru pod koševima, u skoku smo bili potpuno inferiorni. Nismo uspeli da nametnemo ritam i pružimo partiju jednaku onima koje su nas dovele do finala. Ovo je mlada ekipa, koja ove sezone prvi put igra u Evropi, praktično stvaramo tim za budućnost" (Željko Lukajić, trener Hemofarma).

"Nisam očekivao ovako ubedljivu pobedu. Bićemo oprezni u revanšu, jer je prošlost bogata primerima da posle ubedljivih pobeda slede mečevi u kojima se igrači previše opuste što rival kažnjava" (Božidar Maljković, trener Unikahe).

Španska ekipa, koju predvodi Jugosloven Božidar Maljković, je čvrstom i pokretljivom odbranom uspešno zaustavljala sve pokušaje protivnika da izbori povoljan rezultat za revanš.

Pobednik meča, a čini se i osvajač "Žućkove levice", odlučen je u drugoj četvrtini. Španci su nizali koš za košem, dok je Hemofarm imao velike probleme da organizuje napad. Domaći su bili daleko superiorniji u svim segmentima igre, pa je Hemofarm zasluženo deklasiran.

Revanš meč igra se za sedam dana u Vršcu.

RANIJE...

Suproliga, treći meč osmine finala, Beograd, JUGOSLAVIJA, 5. april

PARTIZAN (Beograd, JUGOSLAVIJA) - ASVEL (Vilerban, FRANCUSKA) 62:73 (20:25, 20:8, 8:22, 14:18). Gledalaca: 7.000.

PARTIZAN: Gajić 2, Petrović 6, Berić 14, Glintić 14 (11 skokova), Bulatović 7, Varda 6, Milisavljević 6, Marković 7 (4 ukradene lopte).

ASVEL: Skijara, Pašutin 9, Edvards 12, Frigo 19, Bilba 22, Plivi 10, Hofman 1.

SLOBODNA BACANJA: PARTIZAN 83% (10/12), Asvel 60% (9/15).
DVA POENA: PARTIZAN 59% (17/29), Asvel 44% (14/32).
TRI POENA: PARTIZAN 26% (6/23), Asvel 41% (12/29).
SKOKOVI: PARTIZAN 32 (24+8), Asvel 30 (18+12).
LIČNE GREŠKE: PARTIZAN 21, Asvel 14.
IZGUBLJENE LOPTE: PARTIZAN 16, Asvel 7.

Beograd, 5. aprila (Tanjug) - U odlučujućem meču za plasman u četvrfinale evropske Suprolige francuski prvoligaš Asvel je nadigrao "crno-bele" i zasluženo trijumfovao. Konačnu pobedu u duelu sa Beograđanima Francuzi su obezbedili u trećoj četvrtini, kada su uspeli da obesmisle Partizanov način igre i od minus sedam stignu do plus sedam poena. U tom periodu gosti su sjajno funkcionisali.

U susretima sa Asvelom, Partizan nije imao ni sreće. U prvom meču protiv Francuza povredio se Nenad Čanak, dok je u 17. minutu večerašnjeg duela iz igre morao da izađe i centar "crno-belih" Nikola Bulatović.

- U prvom trenutku činilo se da je povreda teže prirode. Već je otišao da snimi stopalo, i nadam se da nije došlo do preloma. Svaka druga povreda, nije toliko strašna - izjavio je trener Partizana Darko Ruso.

Za razliku od domaćih, koji nisu mogli da postignu koš ni iz najčistijih pozicija, oni su poentirali i u situacijama iz kojih se obično ne pogađa obruč. Posao u odbrani su lako obavljali, a dobro uigrane akcije u napadu završavali su gotovo stoprocentnom preciznošću. Značajan posao odradili su visoki Bilba sa nekoliko preciznih šuteva za tri poena i Frigo.

U želji da isprave propuste u defanzivi domaći su srljali u napadu i pravili grešku za greškom. U tome je prednjačio brzopleti Milisavljević. Umesto da staloženo organizuje igru, on je pokušavao da pogodi koš iz nemogućih situacija, predugo je zadržavao loptu i sumanutim asistencijama zbunjivao saigrače. Stekao se utisak da bi sa njim na poziciji organizatora igre i mnogo jače ekipe bile osuđene na poraz.

Prilika za preokret ipak se ukazala Partizanovim košarkašima. Poenima Markovića, Gajića, Petrovića i Berića beogradski tim je tri minuta pre kraja meča prednost protivnika sveo na samo četiri poena. Međutim, Milisavljevićev sindrom prešao je i na njegove saigrače pa je Asvel ponovo uspeo da uveća vođstvo i zasluženo pobedi.

RANIJE...

Drugi meč osmine finala Suprolige, Vilerban, FRANCUSKA, 29. mart

ASVEL (Vilerban, FRANCUSKA) - PARTIZAN (Beograd, JUGOSLAVIJA) 94:76 (19:17, 26:15, 35:18, 14:26). Gledalaca: 3.000.

ASVEL: Sijara 7, Pašutin 8, Edvards 27, Frigo 12, Bilba 6, Plivi 11, Hofman 7, Blom 16, Migel, Si.

PARTIZAN: Milisavljević 6, Koton, Petrović 7, Glintić 14 (7 skokova), Varda 4, Gajić 8, Kovač, Berić 9, Marković 11 (7 skokova), Bulatović 5, Čanak 12.

SLOBODNA BACANJA: Asvel 74% (14/19), PARTIZAN 92% (22/24).
2 POENA: Asvel 67% (22/33), PARTIZAN 45% (21/47).
3 POENA: Asvel 41% (12/29), PARTIZAN 21% (4/19).
SKOKOVI: Asvel 31 (22+9), PARTIZAN 33 (18+15).
LIČNE GREŠKE: Asvel 23, PARTIZAN 25.

Vilerban, FRANCUSKA, 29. mart - Ekipa beogradskog Partizana je deklasirana od lidera francuskog šampionata, tako da će odluka o učesniku četvrtfinala pasti u "majstorici", 5. aprila u Beogradu.

Prvi minuti susreta pripali su gostima. Iako bez Miroslava Berića, koji je sedeo na klupi, Beograđani su poveli sa 11:4. Francuzi su, međutim, uzvratili serijom 12:2.

Ulazak Berića u drugom periodu nije doneo promene u odnosu snaga na terenu. Naprotiv, Francuzi su još uvećali svoju prednost i na odmor otišli sa 13 poena u plusu.

Sve je bilo rešeno u trećoj četvrtini. Igrači Asvela su pored statične odbrane Partizana lako pogađali iz svih pozicija uvećavajući prednost koja je na kraju ovog dela igre iznosila i čitavih 30 poena. Najviše se istakao Amerikanac Edvards koji je treću četvrtinu završio sa 27 poena na svom kontu.

Poslednjih deset minuta susreta neopterećeni krajnjim ishodom, treneri obe ekipe su na parket poslali rezervne petorke.

RANIJE...

Revanš meč polufinala Kupa Koraća, BELGIJA, 28. mart

ATLON (BELGIJA) - HEMOFARM (Vršac, JUGOSLAVIJA) 60:64 (12:14, 17:14, 12:19, 19:17). Gledalaca: 1.800.

ATLON: Bert 1, Bjergard, Dipon 12, Gudfinson 5, Huger 14, Hadžins 17, Malbek 2, Van Der Jonkhejd, Van Der Sluis 5, Van Hoke 4.

HEMOFARM: Peković 15, Đogo 3, Ivanović 16 (4 ukradene lopte), Popović 3, Savić 2, Stefanović 2, Vidačić 13, Zečević 10 (7 skokova).

SLOBODNA BACANJA: Atlon 64% (14/22), HEMOFARM 63% (19/30).
2 POENA: Atlon 42% (14/33), HEMOFARM 38% (15/40).
3 POENA: Atlon 35% (6/17), HEMOFARM 29% (5/17).
SKOKOVI: Atlon 30 (25+5), HEMOFARM 31 (21+10).
LIČNE GREŠKE: Atlon 27, HEMOFARM 22.

Iper, BELGIJA, 28. mart - Ekipa Hemofarma ostvarila je pobedu i u revanš utakmici polufinala Kupa Koraća protiv belgijskog Atlona i sasvim zasluženo se plasirala u finale gde će odmeriti snage sa španskom Unikahom iz Malage. Prva utakmica se igra 11. aprila u Španiji, revanš je nedelju dana kasnije u Vršcu.

Do najvećeg uspeha u istoriji kluba igrači iz Vršca došli su pametnom i disciplinovanom igrom u obe utakmice, sa akcentom na agresivnoj odbrani i organizovanom i strpljivom napadu.

Velike zasluge za plasman u finale Kupa Koraća pripadaju i treneru Hemofarma Željku Lukajiću koji je u dosadašnjem toku ovog evropskog takmičenja pokazao da je izuzetan stručnjak koji je za svaku utakmicu svoju ekipu veoma dobro psihički i taktički pripremio.

*****

Prvi meč osmine finala Suprolige, Beograd, JUGOSLAVIJA, 27. mart

PARTIZAN (Beograd, JUGOSLAVIJA) - ASVEL (FRANCUSKA) 80:73 (20:15, 20:21, 17:25, 23:12). Gledalaca: 5.500.

PARTIZAN: Petrović 8 (8 skokova), Marković 6, Berić 25, Varda 4, Glintić, Bulatović 10, Milisavljević 14 (6 asistencija), Čanak 13.

ASVEL: Sijara 10, Plivi, Pašutin 10, Hofman 8, Blom 2, Edvards 26, Frigo 2, Bilba 15.

SLOBODNA BACANJA: PARTIZAN 64% (14/22), Asvel 75% (9/12).
2 POENA: PARTIZAN 58% (21/36), Asvel 49% (17/25).
3 POENA: PARTIZAN 53% (8/15), Asvel 39% (10/26).
SKOKOVI: PARTIZAN 24 (23+1), Asvel 22 (18+4).
LIČNE GREŠKE: PARTIZAN 21, Asvel 22.

Beograd, 27. mart - Košarkaši Partizana napravili su prvi korak ka plasmanu u četvrtfinale evropske Suprolige. "Crno-beli" su večeras, zahvaljujući odličnoj igri u poslednjoj četvrtini, uspeli da nadmaše lidera francuskog šampionata Asvel iz Vilerbana.

U periodu od 32. do 38. minuta igrači beogradskog kluba su napravili seriju od 17:2 i preokrenuli tok meča. Početkom poslednje deonice, Francuzi su delovali kao tim koji ima znatno više šansi da se raduje pobedi. Uspeli su da neutralizuju najboljeg igrača domaćih, Berića, i onemoguće konkretnu saradnju Partizanovih spoljnih igrača sa centrima. Zahvaljujući raspoloženom Edvardsu i precizno izvedenim akcijama, često su izbacivali iz igre protivničke košarkaše i lako postizali poene. Ipak, u poslednjoj četvrtini borbeni Petrović je uspeo da motiviše saigrače za bolji i požrtvovaniji nastup.

Poneseni bučnim bodrenjem publike, "crno-beli" su krenuli dosta agresivnije na Francuze, ne ostavljajući im puno mogućnosti da razviju igru. Asvel nije naąao odgovor za takav pritisak, pa je načinio mnogo grešaka u napadu, što je omogućilo Partizanu da sa nekoliko lakih poena preokrene situaciju u svoju korist.

Revanš se igra kroz dva dana u Vilerbanu kraj Liona, a eventualna "majstorica" - 5. aprila.

RANIJE...

Kup Radivoja Koraća, prva polufinalna utakmica, Vršac, JUGOSLAVIJA, 21. mart

HEMOFARM (Vrąac, JUGOSLAVIJA) - ATLON (BELGIJA) 71:59 (24:18, 20:10, 18:18, 9:13). Gledalaca: 1.500.

HEMOFARM: Peković 15 (9 skokova), Đogo 5, Ivanović 5 (7 skokova), Popović 4, Savić, Vidačić 12 , Vučinić 2, Zečević 28 (za dva poena - 10/14, za tri poena - 1/3, slobodna bacanja - 5/6).

ATLON: Van Hoke, Gudfinson 7, Van Der Sluis 8, Vermejren, Dipon 7, Hadžins 16, Bert 5, Malbek, Hudžer 16, Bjergard.

SLOBODNA BACANJA: HEMOFARM 56% (9/16), Atlon 60% (9/15).
DVA POENA: HEMOFARM 51% (19/37), Atlon 36% (16/44).
TRI POENA: HEMOFARM 36% (8/22), Atlon 40% (6/15).
SKOKOVI: HEMOFARM 29 (23+6), Atlon 32 (22+10).
LIČNE GREŠKE: HEMOFARM 21, Atlon 19.

Vršac, 21. marta (Tanjug) - U izvanrednoj atmosferi Hemofarm je prikazao odličnu igru i na kraju zasluženo pobedio.

U prvoj četvrtini Vrščani su imali problema u odbrani, pa su dozvolili gostima da ofanzivnim skokovima drže rezulatsku ravnotežu. Pred kraj prvog poluvremena izvanrednom serijom od 14:0 ekipa Hemofarma je ovaj deo susreta završila sa čak 16 poena prednosti (44:28). Kada su svi pomislili da će Vrščani dotući protivnika oni su dozvolili da u prvih pet minuta drugog dela gosti postignu čak 11 poena i smanje vođstvo na svega 5 poena.

Centralna figura u ekipi Hemofarma večeras je bio Aleksandar Zečević koji je postigao 28 poena.

RANIJE...

Suproliga, B grupa, poslednje kolo, Beograd, JUGOSLAVIJA, 15. mart

PARTIZAN (Beograd, JUGOSLAVIJA) - MAKABI (Tel Aviv, IZRAEL) 73:95 (15:17, 22:29, 11:25, 25:24). Gledalaca: 6.500.

PARTIZAN: Koton 15, Petrović 7, Gajić, Kovač, Marković 6, Varda 14, Glintić 2, Krstić, Bulatović 11, Milisavljević 8, Čanak 11.

MAKABI: Henefeld 3, Brisker 8, Šarp 19, Hafman 22, Parker 9, Šelef 8, Burštajn 1, Savio 4, Radović 4, Ćurčić 10, Mekdonald 5, Šternlajt 4.

SLOBODNA BACANJA: PARTIZAN 77% (20/26), Makabi 79% (22/28).
2 POENA: PARTIZAN 45% (19/42), Makabi 55% (29/53).
3 POENA: PARTIZAN 23% (5/22), Makabi 50% (5/10).
SKOKOVI: PARTIZAN 29 (12+17), Makabi 34 (9+25).
LIČNE GREŠKE: PARTIZAN 25, Makabi 23.

Beograd, 15. mart (Tanjug) - Košarkaši Partizana su završili takmičenje u B grupi evropske Suprolige ubedljivim porazom, što nije iznenađenje, jer su igrali bez povređenog kapitena Berića, najefikasnijeg košarkaša ovog takmičenja.

U borbi neravnopravnih protivnika Makabi je tokom čitavog meča dominirao, lako stvarao prednost i dokazao da je jedan od najozbiljnijih kandidata za konačnu pobedu u Suproligi.

Partizan je samo u prvih desetak minuta uspevao da prati ritam protivnika. Nakon toga "crno-beli" su potpuno stali, a pogotovo loše su igrali u odbrani.

Izraelski klub je odlučujuću prednost stekao u drugoj i trećoj četvrtini. Brzim i preciznim akcijama često su protivnika dovodili u bezizlaznu situaciju, a čvrstom odbranom gotovo nijednog trenutka nisu omogućili igračima domaćeg kluba da neometano šutiraju.

10. Planja        18   2  16    20

Osmina finala (igra se u dva dobijena susreta, termini su 27. mart, 29. mart, i, u slučaju majstorice, 5. april): Panatinaikos - Krka Telekom, ALBA - Iraklis, Lietuvos Ritas - Efes, Split - Pau Ortez, Zepter Idea - Makabi, Ulker - Skavolini, CSKA - Ostende, Asvel - PARTIZAN.

RANIJE...

Suproliga, B grupa, 17. kolo, Leverkuzen, NEMAČKA, 7. mart

BAJER (Leverkuzen, NEMAČKA) - PARTIZAN (Beograd, JUGOSLAVIJA) 95:81 (25:20, 28:27, 21:13, 21:21). Gledalaca: 2.000.

BAJER: Best 28, Evans 14, Gib 2, Gnad 7, Hansen 10, Henjak 10, Hačinson 10, Larkio 5, Lokmančuk 9

PARTIZAN: Berić 23, Čanak 7, Koton 17, Gajić 2, Glintić 4 (5 skokova), Milisavljević 15 (6 skokova), Petrović 12, Varda 1.

SLOBODNA BACANJA: Bajer 64% (9/14), PARTIZAN 62% (16/26).
DVA POENA: Bajer 67% (31/46), PARTIZAN 71% (22/31).
TRI POENA: Bajer 35% (8/23), PARTIZAN 41% (7/17).
SKOKOVI: Bajer 26 (7+19), PARTIZAN 21 (5+16).
LIČNE GREŠKE: Bajer 23, PARTIZAN 21.

Leverkuzen, 7. mart - Partizan je u Leverkuzenu morao da pobedi jer je jedino tako mogao da sačuva šanse za osvajanje drugog mesta u grupi. U prvih dvadeset minuta "crno-beli" su najviše zahvaljujući Amerikancu Kotonu i kapitenu Beriću držali rezultatski priključak.

U trećoj četvrtini, predvođeni Amerikancima Evansom i Bestom, domaćini su zaigrali bez greške, tako da je u 28. minutu na semaforu pisalo 72:54 za Bajer. Pobednik je već u tim trenucima bio izvestan, mada su gosti iz Beograda u poslednjem periodu igre pokušali da načine preokret.

*****

Revanš utakmica četvrtfinala Kupa Radivoja Koraća, Vršac, JUGOSLAVIJA, 7. mart

HEMOFARM (Vršac, JUGOSLAVIJA) - TREFL SOPOT (Gdanjsk, POLJSKA) 70:54 (12:10, 18:12, 20:11, 20:21). Gledalaca: 1.200.

HEMOFARM: Peković 12, Đogo 12, Vidačić 11, Zečević 22, Ivanović 4, Popović 3, Ćirić 3, Stefanović, Savić, Vučinić 3.

TREFL SOPOT: Miličić 7, Vranković 5, Bigus 6, Vilček 10, Maskolijunas 9, Levandovski 2, Bluminski 8, Dajlevič 2, Darnikovski 5.

SLOBODNA BACANJA: HEMOFARM 82% (9/11), Trefl Sopot 80% (12/15).
DVA POENA: HEMOFARM 40% (14/35), Trefl Sopot 51% (18/35).
TRI POENA: HEMOFARM 44% (11/25), Trefl Sopot 14% (2/14).
SKOKOVI: HEMOFARM 29 (22+7), Trefl Sopot 32 (25+7).
LIČNE GREŠKE: HEMOFARM 19, Trefl Sopot 14.

Vršac, 7. mart - Prvi meč u Gdanjsku završen je pobedom Hemofarma: 64:59, tako da su se Vrščani plasirali u polufinale Kupa Radivoja Koraća.

Od početka revanš susreta bilo je primetno da su se obe ekipe opredelile za čvrstu igru u odbrani. U takvom nadmetanju Vrščani su bili nešto bolji i prvo poluvreme rešili u svoju korist rezultatom 30:22.

Odluka o pobedniku susreta pala je u trećoj četvrtini. Izvanrednom serijom Zečevića, kome se kasnije pridružio i Đogo, Vrščani su napravili 20-ak poena prednosti i rešili susret.

Domaći su, nakon toga, utakmicu rutinski priveli kraju i postigli najveći uspeh u istoriji kluba.

U redovima Hemofarma večeras je odskakao Zečević svojom efikasnošću u napadu i izvanrednom igrom u odbrani, dok je Dragoljub Vidačić, po običaju, bio motorna snaga i kreator igre Hemofarma.

U polufinalu Hemofarm će se sastati sa belgijskim Atlonom.

RANIJE...

Suproliga, B grupa, 16. kolo, Beograd, JUGOSLAVIJA, 1. mart

PARTIZAN (Beograd, JUGOSLAVIJA) - EFES PILSEN (Istanbul, TURSKA) 79:68 (19:12, 19:19, 18:26, 23:11). Gledalaca: 6.500.

PARTIZAN: Koton 2, Petrović 12, Gajić, Kovač, Marković, Berić 12, Varda 14 (12 skokova), Glintić 18, Krstić, Milisavljević 16 (6 asistencija), Čanak 5.

EFES: Mulaomerović 16, Bibo, Onan 2, Šćepanović 5, Arslan, Tunčeri 6, Jilmaz 7, Bešok, Okur 18, Drobnjak 14, Peker.

SLOBODNA BACANJA: PARTIZAN 100% (5/5), Efes 85% (11/13).
DVA POENA: PARTIZAN 56% (19/34), Efes 47% (18/38).
TRI POENA: PARTIZAN 43% (12/28), Efes 44% (7/16).
SKOKOVI: PARTIZAN 35 (11+24), Efes 20 (4+16).
LIČNE GREŠKE: PARTIZAN 22, Efes 15.

Beograd, 1. mart (Tanjug) - Košarkaši Partizana pobedili su favorizovani turski Efes Pilsen i ostali u igri za plasman za drugu poziciju u "B" grupi.

"Crno-beli" su solidno počeli meč i onemogućili protivniku da, zahvaljujući svojim visokim igračima, uspostavi dominaciju pod obručima.

Ulazak Veselina Petrovića početkom druge četvrtine pokrenuo je igrače Partizana na još agresivniju i požtvovaniju igru, pa su domaći uspeli da nanižu čak devet uzastopnih poena i steknu prednost od 14 poena.

No, zahvaljujući večeras raspoloženom "rezervisti" Okuru, Turci su se vratili u meč i do odlaska na odmor sveli prednost Partizana na sedam poena. Štaviše, mnogo boljom igrom u trećoj četvrtini uspeli su čak i da preokrenu rezultat u svoju korist (56:57).

Partizan se prenuo tek kada su njegovi igrači postali svesni da postoji opasnost da izgube meč.

U poslednjoj četvrtini razigrali su se Glintić i Milosavljević, kojima su uspeąno asistirali Berić i Varda, pa su Beograđani ipak uspeli da zabeleže očekivanu pobedu.

*****

Prva četvrtfinalna utakmica Kupa Radivoja Koraća, Gdanjsk, POLJSKA, 28. februar

TREFL SOPOT (Gdanjsk, POLJSKA) - HEMOFARM (Vršac, JUGOSLAVIJA) 59:64 (12:10, 15:14, 11:21, 21:19). Gledalaca: 2.500.

PROKOM TREFL SOPOT: Miličić 2, Vranković 9, Levandovski, Blumozinski 2, Dilevic 6, Bigus 12, Vilcek 8, Maskuljonas 19, Darnkovski 1.

HEMOFARM: Stefanović, Peković 20, Savić 7, Đogo 13, Vidačić 2, Vučinić, Zečević 12 (8 ukradenih lopti), Ivanović 10 (7 skokova).

SLOBODNA BACANJA: Trefl Sopot 59% (13/22), HEMOFARM 53% (7/13).
DVA POENA: Trefl Sopot 46% (14/30), HEMOFARM 35% (15/42).
TRI POENA: Trefl Sopot 37% (6/16), HEMOFARM 50% (9/18).
SKOKOVI: Trefl Sopot 29 (25+4), HEMOFARM 29 (23+6).
LIČNE GREŠKE: Trefl Sopot 15, HEMOFARM 23.

Čvrstom igrom u odbrani i strpljivom u napadu gosti iz Vršca uspeli su da ostvare više nego povoljan rezultat, koji im daje realne šanse da se posle revanš utakmice 7. marta plasiraju u polufinale Kupa Radivoja Koraća.

Bek Hemofarma Stefanović je tokom čitavog susreta odlično čuvao najboljeg igrača Trefl Sopota Josipa Vrankovića (postigao samo devet poena, uz loš procenat šuta za dva i tri poena), što je odlučujuće uticalo na konačan ishod.

Revanš meč se igra 7. marta u Vršcu.

RANIJE...

Suproliga, B grupa, 15. kolo, BELGIJA, 22. februar 2001.

OSTENDE (BELGIJA) - PARTIZAN (Beograd, JUGOSLAVIJA) 94:88 (24:22, 27:24, 21:24, 22:18). Gledalaca: 3.000.

OSTENDE: Holden 15, Biks 17, Dojl 19, Van den Spigel 17, Praskevičijus 17, Begin, Peka, De Bel 4, Kulamae 8.

PARTIZAN: Milisavljević 17 (5 asistencija), Petrović 16, Berić 19 (4 skoka, 5 asistencija), Čanak 2, Bulatović 23 (5 skokova), Glintić 11 (2 blokade), Marković.

SLOBODNA BACANJA: Ostende 76% (19/26), PARTIZAN 64% (11/18).
DVA POENA: Ostende 56% (27/48), PARTIZAN 68% (27/35).
TRI POENA: Ostende 50% (7/14), PARTIZAN 52% (13/25).
SKOKOVI: Ostende 31 (21+10), PARTIZAN 20 (15+5).
LIČNE GREŠKE: Ostende 16, PARTIZAN 22.

Porazom u Belgiji košarkaši Partizana znatno su umanjili svoje šanse da takmičenje u B grupi završe na drugom mestu.

Glavni uzroci neuspeha Beograđana jesu slaba igra u odbrani i nešto lošije izdanje Miroslava Berića, koga je odlično čuvao plejmejker domaćih Džon Robert Holden. Centar Partizana Nikola Bulatović bio je nezaustavljiv u napadu, ali zbog svoje porozne odbrane gosti nisu uspevali da steknu rezultatsku prednost.

Imali su "crno-beli" početkom druge četvrtine sedam poena prednosti (37:30), ali je domaćin uzvratio serijom 12:0, stekavši prednost koju je držao do kraja.

Partizan je trojkom Veselina Petrovića minut i 38 sekundi pre poslednjeg zvuka sirene smanjio na 85:87, ali su greške beka Milisavljevića na jednoj, i precizna ruka Praskevičijusa na drugoj strani, presudno uticali na konačan ishod.

RANIJE...

Suproliga, B grupa, 14. kolo, Beograd, JUGOSLAVIJA, 15. februar 2001.

PARTIZAN (Beograd, JUGOSLAVIJA) - PLANJA (ŠVEDSKA) 99:88 (22:20, 18:23, 26:16, 33:29). Gledalaca: 5.000.

PARTIZAN: Petrović 8 (9 ukradenih lopti, 8 skokova), Gajić, Kovač, Marković, Berić 36 (6 asistencija), Varda 8, Glintić 8, Bulatović 13 (8 skokova), Milisavljević 16, Čanak 10.

PLANJA: Patiejunas 9, Frederikson, Parn 10, Olander 12, Rondal 2, Tomas 26, Nikolas 29.

SLOBODNA BACANJA: PARTIZAN 82% (27/33), Planja 64% (14/24).
DVA POENA: PARTIZAN 55% (24/44), Planja 61% (25/41).
TRI POENA: PARTIZAN 40% (8/20), Planja 36% (8/22).
SKOKOVI: PARTIZAN 37 (28+9), Planja 20 (19+1).
LIČNE GREŠKE: PARTIZAN 20, Planja 22.

Po već viđenom scenariju kada su "crno-beli" u pitanju, sve što je bilo bitno po ishod ove utakmice dogodilo se u trećoj četvrtini. Partizan je, naime, kao i na nekoliko prethodniih mečeva u Suproligi, dugo "hvatao zalet".

Sve slabosti ovog tima isplivale su na površinu tokom prvog poluvremena, što je i rezultiralo vođstvom gostiju iz Švedske od 43:40. Bilo je međutim dovoljno samo 12 minuta disciplinovane igre, pa da "Pionir" "proključa". Fanatičnom upornošću u odbrani Veselin Petrović je i ovog puta "naterao" saigrače da pruže samo ono što se od njih očekuje. Njegova borbenost bila je dovoljna inekcija za Miroslava Berića i ostale da se "uozbilje" i rezultat nije izostao.

Partizan je treći period igre rešio u svoju korist 26:16 i već tada nagovestio novi trijumf. Istina, u poslednjoj deonici ponovile su se slabosti iz prvog poluvremena i prava je sreća što "crno-beli" večeras nisu imali jačeg protivnika, jer je pitanje kako bi se sve završilo. Ovako, naš tim je zabeležio novu pobedu, koja mu daje realne izglede da takmičenje u B grupi završi na drugom mestu. To bi mu u drugoj fazi takmičenja znatno olakšalo put ka krajnjem cilju - plasmanu među četiri najbolja tima na kontinentu.

RANIJE...

Crvena zvezda ne putuje u Belgiju

Beograd, 9. februar - Upravni odbor KK Crvena zvezda odlučio je da ekipa ne putuje na ponovljenu revanš utakmicu osmine finala Saporta kupa protiv belgijskog Telindusa, koja je trebalo da bude odigrana 13. februara.

Zoran Jovanović, sportski direktor kluba, kaže da je odluka FIBE o kaznama, kao i o ponovnom odigravanju meča u krajnjem slučaju nelogična. Prema Jovanovićevim rečima, incident je izazvao domaćin, u tuči su učestvovali i članovi rukovodstva Telindusa, a delegat je u svom izveštaju prećutao ulazak navijača u teren. Snimak incidenta koji je pustila belgijska televizija vešto je izmontiran kako bi izgledalo da publika uopšte nije učestvovala u prekidu.

Zvezda će se žaliti i na visinu novčanih kazni određenih Saši Stefanoviću (10.000 DM i tri meča zabrane u evrokupovima) i devetorici prvotimaca "crveno-belih" (po 3.000 DM).

U vezi sa nedavnim odlaskom najboljeg igrača kluba sa Malog Kalemegdana Vladimira Radmanovića u FMP Železnik, odlučeno je da bivši kapiten Crvene zvezde, uprkos tome što je bio vezan ugovorom, može da nastavi karijeru u novom klubu.