Jugoslovenski sport u 2000. godini

Vladimir Grbić proslavlja zlato odbojkaša u Sidneju

Jugoslovenski sportisti su ove godine na Olimpijskim igrama, svetskim i evropskim šampionatima osvojili preko 90 medalja. Najveći uspeh postigla je muška odbojkaška reprezentacija koja je na Olimpijskim igrama u Sidneju osvojila zlatnu medalju. Evo kratkog pregleda onih događaja po kojima će se u Jugoslaviji pamtiti sportska 2000. godina.

Odbojka

Muška reprezentacija Jugoslavije osvojila zlatnu medalju na poslednjim olimpijskim igrama 20. veka održanim u australijskom gradu Sidneju. (Opširnije) Jugosloveni bili četvrti na finalnom turniru Svetske lige u Roterdamu. (Opširnije) Evropska odbojkaška federacija (CEV) proglasila Vladimira Grbića za najboljeg igrača u 2000. godini. (Opširnije) Istog igrača Jugoslovenski olimpijski komitet izabrao za najboljeg sportistu Jugoslavije. (Opširnije)

Vaterpolo

Posle 12 godina apstinencije jugoslovenski vaterpolisti ponovo osvojili medalju na olimpijskim igrama - u Sidneju su bili treći. (Opširnije) Isti uspeh ponovili i na finalnom turniru Evropske lige u Zagrebu. (Opširnije) Ekipa Bečeja superiorno osvojila Ligu šampiona. (Opširnije) Juniorska reprezentacija, treći put zaredom, postala šampion Evrope. (Opširnije).

Košarka

Muška košarkaška reprezentacija Jugoslavije, aktuelni svetski šampion i osvajač srebrne medalje na Olimpijskim igrama u Atlanti 1996. godine, zauzela šesto mesto u Sidneju. (Opširnije) Preminuo Aleksandar-Aca Nikolić, jedan od pionira jugoslovenske košarke i član čuvene "kuće slavnih" u Springfildu, SAD. (Opširnije) Grčki Panatinaikos pod mudrim vođstvom trenera Željka Obradovića i uz veliki doprinos dvojice drugih Jugoslovena, Željka Rebrače (20 poena u finalu) i Dejana Bodiroge, drugi put u svojoj istoriji postao šampion Evrope. (Opširnije) Košarkaš beogradskog Partizana Haris Brkić preminuo od posledica ranjavanja posle treninga svoje ekipe. (Opširnije) Predrag Stojakovic u sezoni 1999/2000 bio šesti najbolji "penaldžija" NBA lige, a u dosadašnjem toku nove sezone igrač Sakramenta ima u proseku 18 poena i šest skokova po utakmici. Predrag Danilović se oprostio od aktivnog igranja košarke. (Opširnije) I juniorska i reprezentacija do 20 godina osvojile peto mesto na Evropskom prvenstvu.

Rukomet

U utakmici za treće mesto na rukometnom turniru Olimpijskih igara, rukometaši poraženi od Španije. (Opširnije) Juniori postali šampioni Evrope nakon pobede u finalnoj utakmici nad Belorusijom. Rukometašice podgoričke Budućnosti eliminisane u polufinalu evropske Lige šampiona. (Opširnije) I ekipa bačkopalanačkog Sintelona nije mogla dalje od polufinala Kupa gradova za rukometaše. Ženska reprezentacija osvojila sedmo mesto na Evropskom prvenstvu. (Opširnije)

Fudbal

Reprezentacija neslavno završila nastup na Evropskom prvenstvu, pošto u četvrtfinalu deklasirana od Holandije rezultatom 1:6. (Opširnije) Za utehu, napadač "plavih" Savo Milošević sa pet golova bio najbolji strelac Šampionata. Ostaće upamćeno i da je mladi napadač "plavih" Mateja Kežman dobio crveni karton posle samo jednog minuta provedenog u igri u susretu sa Norveškom. Mnogo kritikovanog selektora Vujadina Boškova posle Prvenstva na klupi reprezentacije zamenio Ilija Petković. (Opširnije) Beogradska Crvena zvezda osvojila Prvenstvo i Kup. "Večiti" derbi između Crvene zvezde i Partizana prekinut zbog upada navijača na teren i opšte tuče. (Opširnije) Crvena zvezda eliminisana u drugom kolu Kupa UEFA, (Opširnije) druge naše ekipe imale su u Evropi još skromniji učinak Igrač rimskog Lacija Siniša Mihajlović prvi je fudbaler protiv kojeg se na redovnom sudu vodi postupak zbog rasističkih uvreda u toku igre i prema italijanskom zakonu, preti mu kazna i do tri godine zatvora. (Opširnije) Bivši igrač Partizana Mateja Kežman na gostovanju kod Herenvena, u susretu holandskog prvenstva, postigao sva četiri gola za svoj novi klub, PSV iz Ajndhovena. (Opširnije) Dugogodišnji kapiten fudbalske reprezentacije Jugoslavije, Dragan - Piksi Stojković najavio da će sredinom iduće godine definitivno završiti fudbalsku karijeru. (Opširnije)

Jasna Šekarić

Ostali sportovi

Jasna Šekarić osvojila u Sidneju svoj četvrti olimpijski trofej u streljaštvu. (Opširnije) Jugoslovenski rekorder u skoku uvis Dragutin Topić "bronzani" na 26. Evropskom dvoranskom prvenstvu u atletici. (Opširnije) Olivera Jevtić, četvrti put zaredom, zauzela treće mesto na prvenstvu Evrope u krosu. (Opširnije) Rumunka Kristina Pomaku i atletičar iz Lesotoa Tabiso Mokali pobednici tradicionalnog Beogradskog maratona. (Opširnije) Ekipe Jedinstva iz Novog Bečeja (kuglanje-žene), Knjaz Miloša iz Aranđelovca (karate - žene), Partizana iz Beograda (karate - muškarci) i Agrouniverzala iz Zemuna (šah - žene) novi su šampioni Evrope.Četverac bez kormilara (Ranković, Stegić, Filipić, Smiljanić) prvi na Svetskom prvenstvu u veslanju (takmičari do 22 godine). Ivan Kolić potvrdio svoju višegodišnju dominaciju osvajanjem zlatne medalje u juniorskoj konkurenciji na Svetskom kupu u vazduhoplovnom modelarstvu...