Jugoslavija-Kuba 33:26 (16:10)

Bliski susret: Montes (levo, Kuba) i Ivan Lapčević

SIDNEJ, 22. septembra (Tanjug) - Najbolji rukometaši Jugoslavije su danas u Sidneju, u utakmici 4. kola A grupe olimpijskog turnira, pobedili reprezentaciju Kube sa 33:26 (16:10).

Pred oko 4.000 gledalaca, sudili su Danci Boje i Jensen.

Jugoslavija: Perić 1, Šterbik, Nikolić 6, Knežević 2, Jovanović, Peruničić 6, Butulija 6 (1), Lapčević 5, Kapisoda 3, Milosavljević 4, Golić, Đurković.

Kuba: Kvesta, Iglesijas, Kardenjas 1, Silveira 1, Urios 7 (2), Ardi 6, Markos 1, Romero, Noris 2, Montes 4, Gonsales, Ernandes 4.

Sedmerci: Jugoslavija 2 (1), Kuba 3 (2).

Isključenja: Jugoslavija 18, Kuba 12 minuta.

Jugoslovenski rukometaši su u nezanimljivoj utakmici bez većih teškoća pobedili Kubance. Jugosloveni su tokom celog susreta bili nadmoćniji, sigurniji i efikasniji, tako da njihova pobeda nijednog trenutka nije dolazila u pitanje.

Izabranici trenera Veselina Vujovića posebno dobro su igrali u prvom poluvremenu, kada su se prosto poigravali sa objektivno nedoraslim rivalom. Žikica Milosavljević je u tom periodu bio neuhvatljiv, Jovanović, Butulija, Nikolić, Peruničić i Lapčević su sigurno zatvarali prilaze Perićevom golu, tako da su protivnički igrači, pretežno individualnim akcijama, bez mnogo uspeha nastojali da dođu u poziciju za šut.

U nastavku utakmice Kubanci su primenili neku čudnu odbranu, bez zone, i to je, izgleda, zbunilo naše igrače. "Plavi" su, međutim, posle petnaestak minuta ponovo sredili redove i preuzeli konce u svoje ruke. Razigrali su se raspoloženi Nikolić i Lapčevic i vrlo brzo je vraćena prednost od standardnih 4-5 golova razlike. Sve što su Kubanci učinili bilo je da se u par navrata približe na minus tri gola.

Pred kraj susreta trener Vujović je insistirao da naši igrači ne ulaze u bespotrebne duele, da bi izbegli eventualne povrede. Nekoliko sekundi pre poslednjeg zvuka sirene došlo je do malog prekida zbog grubog prekršaja Uriosa nad našim golmanom Šterbikom, pa je tom prilikom između Peruničića i tog igrača razmenjeno nekoliko zučnih rečenica. Sve je, na kraju, završeno na korektan način.

Trener Vujović je ocenio da je utakmica, kojom su "plavi" obezbedili plasman u cevrtfinale, bila lepa za gledanje i da je viđeno mnogo efektnih golova:

"U drugom poluvremenu Kubanci su nas donekle iznenadili presingom, jurili su nase igrače po celom terenu. Međutim, uspeli smo ponovo da nametnemo naš ritam i obezbedimo zasluženu pobedu. Sada, ukoliko Rusi pobede Nemce, možemo da idemo i na prvo mesto u grupi", izjavio je Vujović.

Žikica Milosavljevć smatra da je naša ekipa mnogo kvalitetnija i da nije bilo neizvesnosti oko konačnog ishoda:

"Ostvarili smo cilj i sada predstoji da se dobro odmorimo do poslednje utakmice u grupi, protiv Rusa. Taj susret bi trebalo da bude pravi ispit naših trenutnih vrednosti", zaključio je Milosavljević.