JUGOSLAVIJA - Australija 71:78 (44:37)

Poraz kao opomena: Predrag Danilović

Hong Kong, 6. septembar - Najvažniji predolimpijski ispit završio se neuspešno za "plave": Jugosloveni su izgubili od domaćina letnjih Igara sa, kojima se, inače, sastaju u predtakmičenju turnira u Sidneju.

Jugosloveni su počeli utakmicu sa petorkom Obradović, Stojaković, Danilović, Rebrača i Tomašević, koja je uglavnom vodila sa prednošću od 2-3 poena, mada su Australijanci uspeli šest puta da izjednače rezultat (12:12, 14:14, 17:17, 19:19, 21:21, i 23:23), pa čak i da povedu. Međutim, posle tri izmene (Bodiroga umesto Stojakovića, Šćepanović umesto Danilovića i Lukovski umesto Obradovića), "plavi" su zaigrali efikasnije i od 15. minuta pa do kraja prvog poluvremena neprestano imali inicijativu - 32:28, 40:32, 44:37.

U drugom poluvremenu Jugoslovene nije služio šut, pa su Australijanci, koji su bili koncentrisaniji i precizniji od "plavih", uspeli ne samo da izjednače rezultat, već i da steknu minimalnu prednost, koju su zadržali sve do finiša utakmice (71:78).

Posle meča članovi stručnog štaba jugoslovenske reprezentacije nisu bili raspoloženi za izjave: jedino su saopštili da dvojica "prekobrojnih" košarkaša, Gurović i Lončar, ne putuju na Olimpijadu. Na konačnom spisku putnika za Sidnej nalaze se sledeći igrači:

4. Dejan Bodiroga, 5. Predrag Danilović (kapetan), 6. Saša Obradović, 7. Igor Rakočević, 8. Predrag Stojaković, 9. Vlado Šćepanović, 10. Dragan Lukovski, 11. Željko Rebrača, 12. Predrag Drobnjak, 13. Dragan Tarlać, 14. Dejan Tomašević i 15. Nikola Jestratijević.

Finalna utakmica odigrana je u dvorani "Koloseuma" pred 4.000 gledalaca. Sudili su: Cikorija (Italija) i Žu Jin (Kina).

JUGOSLAVIJA: Bodiroga 11 (pet asistencija), Danilović 7, Obradović 7, Rakočević -, Stojaković 4, Šćepanović 2, Lukovski 4, Rebrača 9, Tarlać 7, Drobnjak 7, Tomašević 13 (šest skokova) i Jestratijević.

AUSTRALIJA: Smit -, Maher 2, Mekinon 13, Katalini -, Grejs 16, Gejz 7 (9 asistencija), Hil -, Bratke 11, Longli 15 (sedam skokova), Vlahov 2 i Rodžers 12.

U borbi za treće mesto na turniru Italija je pobedila Kanadu sa 82:74. U meču za 5. mesto Kina je savladala Angolu sa 69:61.

Konačan plasman: 1. Australija, 2. Jugoslavija, 3. Italija, 4. Kanada, 5. Kina i 6. Angola.