Zvezdin 18. trijumf u Kupu

Pobednik Kupa 18. put: Ekipa Crvene zvezde

Beograd, 10. maj - Crvena zvezda je pobedom nad drugoligaškom ekipom Napretka iz Kruševca rezultatom 4:0, drugi put uzastopno, ukupno 18. put, osvojila pehar namenjen pobedniku Kupa Jugoslavije.

Beograđani su u potpunosti opravdali ulogu favorita, jer su dominirali tokom čitavog susreta, stvorili desetak izglednih šansi, postigli šest golova od kojih je sudija Čokanica poništio dva. Jedan zbog navodnog ofsajda, drugi zbog prekršaja Drulića nad golmanom Krnjincem, mada je napadač Zvezde prethodno nepropisno ometen u prodoru prema golu Kruševljana.

Ivan Gvozdenović, jedan od stubova
odbrane Crvene zvezde
u finalnoj utakmici

Zbog atraktivne igre i ubedljive pobede "crvene-bele" su na kraju utakmice burno pozdravili njihovi verni navijači, a najviše aplauza dobio je trener Crvene zvezde Slavoljub Muslin, čijim se dolaskom tim iz Ljutice Bogdana povratio iz letargije i ponovo krenuo putem uspeha i stare slave.

Zvezda je jednu obavezu uspešno odradila. Pred njom su još tri prvenstvena duela u kojima treba da sačuva bodovnu prednost ispred Partizana i domogne se šampionske titule, čime bi po sedmi put u svojoj istoriji postala osvajač "duple krune".

GOLOVI

1:0 (13. minut) - Atanasković je u šesnaestercu Kruševljana oborio Boškovića, a sudija Čokanica je pokazao na belu tačku. Siguran je bio Mihailo Pjanović.

2-0 (38. minute) - Dudić je sjajno "probio" desnu stranu, uputio poluvisoku loptu u šesnaesterac Napretka, Pjanović je "zaplivao" kroz vazduh i po drugi put se upisao u strelce.

3-0 (55. minut) - Ilić je u solo-prodoru prošao nekoliko igrača protivničke ekipe i sa sedam-osam metara poslao loptu iza nemoćnog Krnjinca.

4-0 (58. minut) - Posle kornera Boškovića sa desne strane, na daljoj stativi najviši je bio odbrambeni igrač Zvezde Ivan Vukomanović i iz neposredne blizine loptu glavom "zakucao" u mrežu Napretka.

Fudbalski Kup Jugoslavije, finalna utakmica, Beograd, 10. maj

CRVENA ZVEZDA (Beograd) - NAPREDAK (Kruševac) 4:0 (2:0)

Stadion Crvene zvezde. Gledalaca: 30.000. Sudija: Savo Čokanica (Novi Sad). Žuti kartoni: Ilić, Bošković (Crvena zvezda), Atanasković, Filipović (Napredak).

Strelci: Pjanović (13-11m, 38), Ilić (55), Vukomanović (58).

CRVENA ZVEZDA: Kocić, Dudić, Ilić, Vukomanović, Glogovac, Bunjevčević, Gvozdenović (Vitakić), Lerinc, Drulić, Pjanović (Mićić), Bošković (Gojković).

NAPREDAK: Krnjinac, Atanasković, Antić (Babić), Krstić, Mijatović, Gajić, Vidojević, Dragnjević (Jokić), Stepanović, Kojičić, Filipović (Petrović).

Reči pobednika

Slavoljub Muslin,
trener Crvene Zvezde

"Čestitam publici koja je pored igrača jedna od najzaslužnijih za ovaj osvojen trofej. Ovaj Kup osvojili smo bez primljenog gola što dovoljno govori. Čestitam igračima koji su tokom čitavog ciklusa iskazali maksimalnu borbenost i u svaki meč ulazili ozbiljno." (Slavoljub Muslin, trener Crvene zvezde.

"Nema srećnijeg čoveka od mene. Ovaj meč smo odigrali kako smo se dogovorili sa trenerom. Nije bilo tako lako kao što rezultat govori, ali ipak pokazali smo da smo s pravom bili favoriti u ovom meču." (Mihajlo Pjanović, golgeter Crvene zvezde).

• Crvena zvezda je sa 18 osvojenih trofeja najuspešniji jugoslovenski klub u istoriji takmičenja u nacionalnom kupu (1948, 1949, 1950, 1958, 1959, 1963/64, 1967/68, 1969/70, 1970/71, 1981/82, 1984/85, 1989/90, 1992/93, 1994/95, 1995/96, 1996/97, 1998/99, 1999/2000.).

• Do 18. trofeja u Kupu Jugoslavije Crvena zvezda je stigla ne primivši nijedan pogodak: Bor 3:0, Sartid 3:0, Radnički (K) 1:0, Milicionar 3:0, Napredak 4:0.

• U poslednjih 11 godina, Crvena zvezda je čak sedam puta osvojila Kup Jugoslavije.

• Do sada su odigrane 52 finalne utakmice Fudbalskog kupa Jugoslavije. Crvena zvezda je bila finalista čak 26 puta.