Budućnost šampion

Šampioni: Ekipa Budućnosti

Beograd, 7. maj - Budućnost je drugi put zaredom postala šampion Jugoslavije u košarci nakon što je u trećoj utakmici finala plej-ofa u Beogradu porazila domaći Partizan rezultatom 87:79 (47:44). Ekipa iz Podgorice završila je sezonu zabeleživši rekord košarkaških prvenstava Jugoslavije od 30 pobeda u 30 susreta. Jedini poraz koji je tokom sezone Budućnost pretrpela od nekog domaćeg tima bio je u duelu sa leskovačkim Zdravljem u Kupu Jugoslavije.

Partizan, iako znatno oslabljen neigranjem Aleksandra Čubrila i Ratka Varde, bio je nadomak pobede, jer je, zahvaljujući agresivnoj odbrani i uspešnim ofanzivnim akcijama Veselina Petrovića i Nenada Čanka, u 33. minutu vodio sa devet poena razlike (69:60).

U završnici susreta Budućnost je dokazala da je bolja ekipa i da ima veći izbor kvalitetnih igrača. Radonjić i Vukčević postigli su dve važne trojke, koje su poremetile ritam protivničke ekipe. Gosti iz Podgorice ubrzo su napravili seriju 17:6, Raičević je 40 sekundi pre kraja promašio dva slobodna bacanja i bilo je jasno da će prvak odbraniti titulu osvojenu prošle sezone.

Dejan Tomašević
(plavi dres, Budućnost)

Igrač utakmice bio je plejmejker Budućnosti Radonjić, koji je odlično organizovao igru svoje ekipe a sa nekoliko poena uspeo da je vrati u rezultatsku ravnotežu u trenucima kada se činilo da će Partizan stvoriti osetniju razliku.

Domaći navijači glasnim negodovanjima ispratili su svaki kontakt sa loptom centra Budućnosti Dejana Tomaševića, želeći da izraze bes prema igraču koji je u drugoj utakmici plej-ofa laktom udario Ratka Vardu i polomio mu jagodičnu kost.

Tomašević je, za razliku od prethodna dva susreta, bio koncetrisan isključivo na igru i ponovo je bio jedan od ključnih aktera pobede svoje ekipe.

Prvenstvo Jugoslavije za košarkaše, plej-of, treći meč, Beograd, 7. maj

PARTIZAN (Beograd) - BUDUĆNOST (Podgorica) 79:87 (44:47)

Dvorana "Pionir" u Beogradu. Gledalaca: 6.000. Sudije: Jovčić i Belošević (obojica iz Beograda).

PARTIZAN: Đokić 19 (četiri asistencije), Petrović 5, Ilijevski, Marković 11, Raičević 8 (četiri skoka), Mladenov 2, Bjegović, Radošević 19, Avdalović, Čanak 15.

BUDUĆNOST: Šćepanović 7, Brkić 8, Radonjić 19, Vukčević 10, Kuzmanović 7, Bulatović 1, Tomašević 18 (sedam skokova), Topić 17 (šest osvojenih lopti).

Pet ličnih grešaka:

Partizan - Mladenov (32. minut), Čanak (39.), Raičević (40.) i Radošević (40.)
Budućnost - Tomašević (40. minut).

RANIJE...

Budućnost - Partizan 98:78 (59:44)

Vlado Šćepanović
(Budućnost)

Podgorica, 4. maj - Budućnost je u Podgorici zabeležila i drugu pobedu protiv beogradskog Partizana u finalu plej-ofa Prvenstva Jugoslavije za košarkaše - 98:78.

Partizan je veći deo susreta igrao bez centara. Raičević je već u 8. minutu imao četiri lične greške, dok je Ratko Varda morao u 13. minutu da napusti igru, jer mu je u duelu sa Dejanom Tomaševićem polomljena jagodična kost.

Ekipa Budućnosti je svoju superirornost pokazala već na samom početku susreta - u 7. minutu vodila je sa 21:4, a u 11. minutu sa 36:17.

Ubedljivo vođstvo opustilo je igrače Budućnosti u drugom poluvremenu. Gosti iz Beograda uspeli su u 27. minutu da smanje prednost protivnika na šest poena, ali više nisu mogli.

Šansu da zabeleži treću pobedu i osvoji šampionsku titulu ekipa Budućnosti imaće 7. maja u Beogradu. S druge strane, Partizan će, iako lišen pomoći Varde i Čubrila, pokušati da izbori prvu pobedu i produži neizvesnost.

Prvenstvo Jugoslavije za košarkaše, plej-of, drugi meč, Podgorica, 4. maj

BUDUĆNOST (Podgorica) - PARTIZAN (Beograd) 98:78 (59:44) - 2:0

Dvorana "Morača" u Podgorici. Gledalaca: 3.500. Sudije: Dimitrijević i B. Jovanović (obojica iz Beograda).

BUDUĆNOST: Šćepanović 19, Pajović, Brkić 10, Radonjić 8, Vukčević 10, Kuzmanović 6, Bulatović 5, Tomašević 22 (11 skokova), Topić 18.

PARTIZAN: Đokić 16, Petrović 7, Ilijevski 2, Marković 4, Raičević 6, Varda 3, Mladenov 4, Radošević 17, Čanak 19 (7 skokova).

Budućnost - Partizan 81:54 (42:27)

Podgorica, 2. maj - Ekipa podgoričke Budućnosti zabeležila je ubedljivu pobedu nad Partizanom u prvoj utakmici finala plej-ofa Prvenstva Jugoslavije za košarkaše - 81:54 (42:27).

Gosti iz Beograda, oslabljeni neigranjem povređenih Čubrila i Raičevića, nisu mogli da pruže dostojniji otpor aktuelnom šampionu Jugoslavije i najboljoj ekipi posle regularnog dela sezone. Budućnost je bila bolja u svim aspektima igre i tokom čitavog susreta kontrolisala rezultat.

Pitanje pobednika definitivno je bilo rešeno već u 32. minutu kada su Podgoričani serijom poena poveli 62:41.

Do kraja susreta treneri obe ekipe, svesni da je utakmica rešena, izveli su na teren igrače koji su tokom sezone imali manju minutažu.

Prvenstvo Jugoslavije za košarkaše, plej-of, prvi meč, Podgorica, 2. maj

BUDUĆNOST (Podgorica) - PARTIZAN (Beograd) 81:54 (42:27) - 1:0

Dvorana "Morača" u Podgorici. Gledalaca: 3.500. Sudije: Ljuca i Belošević (obojica iz Beograda).

BUDUĆNOST: Šćepanović 12, Pajović 6, Brkić 10, Radonjić, Vukčević 6, Kuzmanović 12, Bulatović 3, Tomašević 10 (10 skokova), Topić 22.

PARTIZAN: Đokić 11, Petrović 6, Ilijevski 6, Marković 10, Varda 4, Mladenov 1, Bjegović, Radošević 12 (6 skokova), Avdalović 2, Čanak 2.