Budućnost - Partizan u finalu

Rakočević (desno, CZ) pokušava da "ukrade" loptu Radoševiću

U dramatičnoj petoj utakmici polufinala plej-ofa Prvenstva Jugoslavije za košarkaše, ekipa beogradskog Partizana izborila je treću pobedu protiv gradskog rivala Crvene zvezde i plasirala se u finale.

Nervozno prvo poluvreme u kojem nijedna ekipa nije imala prednost veću od tri poena. Početkom drugog dela Partizan pravi seriju 8:0 i u 26. minutu ima +11 - 47:36, što je bila i najveća prednost jednog tima u susretu.

Čubrilo (levo, Partizan)
šutira pored Radmanovića

Zvezda se već u 28. minutu vraća u igru (44:48), ali Partizan, najviše zahvaljujući odličnoj igri Čanka, najboljeg igrača "crno-belih" u polufinalnim susretima, ponovo beži na deset poena razlike - 65:55. Trojkama Lukovskog i Bolića "crveno-beli" dokazuju da se neće tako lako predati - 61:65.

U samom finišu susreta sledi serija neuspešnih slobodnih bacanja sa obe strane. Igrači Crvene zvezde su u poslednja dva minuta promašili čak devet slobodnih bacanja, što je najverovatnije i odlučilo pobednika.

Prvenstvo Jugoslavije za košarkaše, polufinale plej-ofa, peta utakmica, Beograd, 23. april

PARTIZAN (Beograd) - CRVENA ZVEZDA (Beograd) 67:65 (39:36) - 3:2

Dvorana: "Pionir". Gledalaca: oko 6.500. Sudije: B. Jovanović (Beograd) i Ž. Jovanović (Novi Sad)

PARTIZAN: Đokić 8, Petrović 5, Čubrilo 14, Marković 7, Raičević, Varda 5 (pet skokova), Mladenov, Radošević 10, Čanak 18.

CRVENA ZVEZDA: Bošković 7, Rakočević 4, Radmanović 10 (sedam skokova), Stanojević 14, Bolić 9, Topalović, Jestratijević 6, Tica, Lukovski 15.

i Nenad Čanak (Partizan)

Ime drugog finaliste ovogodišnjeg plej-ofa Prvenstva Jugoslavije za košarkaše znaće se tek posle pete utakmice između Partizana i Crvene zvezde. "Crveno-beli" su u četvrtom susretu, najviše zahvaljujući agresivnoj igri i većem broju uhvaćenih lopti pod koševima, uspeli da zabeleže i drugu pobedu i steknu psihološku prednost pred "majstoricu", koja se igra 23. aprila u hali "Pionir".

Nenad Čanak i Dragan Marković najzaslužniji su za dobru igru Partizana, naročito u prvom poluvremenu. U nastavku susreta igrači Crvene zvezde pružili su svoj maksimum i u dramatičnoj završnici izborili dragocenu pobedu. Ključni akteri Zvezdine pobede bili su Vladimir Radmanović i Dragan Lukovski. Radmanović je kao i u trećoj utakmici, bio odličan u odbrani i u napadu. Lukovski je vešto organizovao igru "crveno-belih", a u poslednjim minutima susretima je sa linije slobodnih bacanja postigao nekoliko poena koji su i odlučili pobednika.

Prvenstvo Jugoslavije za košarkaše, polufinale plej-ofa, četvrta utakmica, Beograd, 21. april

CRVENA ZVEZDA (Beograd) - PARTIZAN (Beograd) 82:79 (32:41)

Dvorana: "Pionir". Gledalaca: oko 5.500. Sudije: Dimitrijević i Belošević (obojica iz Beograda).

CRVENA ZVEZDA: Bošković 21, Rakočević 4, Radmanović 13 (11 skokova), Stanojević 8, Bolić 2, Topalović 4, Jestratijević 4, Lukovski 26.

PARTIZAN: Đokić 3, Petrović 5 (sedam skokova), Čubrilo 7, Marković 24, Raičević, Varda 8, Radošević 6, Čanak 26.

i Goran Bošković

Crvena zvezda je produžila neizvesnost oko drugog učesnika finala plej-ofa, pošto je u trećoj utakmici ubedljivo porazila gradskog rivala Partizan i smanjila rezultat u pobedama na 1:2.

U svojoj najboljoj utakmici sezone, crveno-beli su dominirali tokom čitavog susreta. Početak utakmice je bio veoma zanimljiv – centar Crvene zvezde Nikola Jestratijević povredio se već u prvom minutu, dok je sudija Jovčić već u trećem minutu isključio Lukovskog iz Crvene zvezde i Petrovića iz Partizana zbog međusobnog koškanja.

Posle početnih pet minuta Zvezda je vodila sa 12:0, što je umnogome uticalo na dalji tok igre. Fantastičnom igrom između 10. i 23. minuta crveno-beli su napravili skor 36:10 i došli do najvećeg vođstva u susretu – 57:25!

Ekipa Partizana je u nekoliko navrata, najviše preko raspoloženog Dragana Markovića, pokušavala da se vrati u meč, ali su joj sve iluzije ubrzo razbijali precizni Bošković, atraktivni Radmanović i drugovi.

Sledeća, četvrta utakmica igra se 21. aprila.

Budućnost je, prema očekivanjima, sa 3:0 u pobedama bila bolja od Hemofarma i postala prvi učesnik finala plej-ofa. Hemofarm je u trećoj utakmici u Vršcu bio ravnopravan suparnik Podgoričanima samo prvih desetak minuta. Budućnost je poluvreme završila sa 14 poena prednosti, tokom drugog dela imala i +16, ali je u finišu došlo do opuštanja njenih igrača, pa je utakmica u poslednjim minutima dobila dramatičan tok. Na kraju je ipak presudio kvalitet gostujuće ekipe.

Prvenstvo Jugoslavije za košarkaše, polufinale plej-ofa, treća utakmica, Beograd, 19. april

CRVENA ZVEZDA (Beograd) - PARTIZAN (Beograd) 90:68 (50:25)

Dvorana: "Pionir". Gledalaca: oko 5.000. Sudije: Jovičić (Beograd) i Nešković (Kraljevo).

CRVENA ZVEZDA: Bošković 21, Cvetić, Rakočević 18, Radmanović 18 (osam skokova), Stanojević 21, Bolić 8, Topalović 2, Jestratijević, Vujanić, Tica 2, Lukovski.

PARTIZAN: Đokić 18, Petrović, Ilijevski 5, Čubrilo 2, Marković 23 (devet skokova), Raičević, Varda 1, Mladenov, Radošević 8, Avdalović, Čanak 11.

27 (17+10)

Prvenstvo Jugoslavije za košarkaše, polufinale plej-ofa, treća utakmica, Vršac, 19. april

HEMOFARM (Vršac) - BUDUĆNOST (Podgorica) 67:76 (32:46)

Dvorana u Vršcu. Gledalaca: oko 1.500. Sudije: B. Jovanović i Ljuca (obojica iz Beograda).

HEMOFARM: Đokić 7, Vidačić 11, Peković 4, Đogo 13, Savić 9 (četiri skoka), Dragutinović 7, Vučurović 2, Stefanović 8, Božić 2, Zečević 4, Mi. Ivanović.

BUDUĆNOST: Pajović 7, Topić 7 (osam skokova), Tomašević 17, Kuzmanović 2, Šćepanović 16, Brkić 11, Radonjić 9, Vukčević 7.

i Raičević u borbi za loptu

Partizan i Budućnost poveli su sa 2:0 u pobedama u polufinalu plej-ofa Prvenstva Jugoslavije za košarkaše i samo ih još jedna pobeda deli od finala.

Partizan je izborio i drugu pobedu protiv gradskog rivala Crvene zvezde. Tokom prvog poluvremena vodila se uglavnom izjednačena borba, uz zapaženu igru centra Partizana Varde, koji je za sedam minuta postigao čcak 14 poena. U drugom poluvremenu "crno-beli" kreću sa agresivnijom odbranom, boljim ofanzivnim skokom i preciznijim šutem, što je već u 31. minutu rezultiralo njihovom prednošću od 12 poena - 69:57. U 36. minutu pri rezultatu 85:66 za Partizan pitanje pobednika je već bilo rešeno.

Budućnost je izborila i 24. uzastopnu pobedu u Prvenstvu. Hemofarm je pružao otpor samo prvih deset minuta, potom su Podgoričani samo rutinski priveli utakmicu kraju.

Prvenstvo Jugoslavije za košarkaše, polufinale plej-ofa, druga utakmica, Beograd, 17. april

PARTIZAN (Beograd) - CRVENA ZVEZDA (Beograd) 91:83 (44:41)

Dvorana: "Pionir". Gledalaca: 4.500. Sudije: B. Jovanović i Jovičić (obojica iz Beograda).

PARTIZAN: Đokić 3, Petrović 19, Ilijevski 1, Čubrilo 14, Marković 5, Raičević 9, Varda 18 (sedam skokova), Radošević 13, Čanak 9.

CRVENA ZVEZDA: Bošković 11, Rakočević 14, Radmanović 5, Stanojević 16, Bolić 9, Topalović 7, Jestratijević 1, Vujanić 8, Lukovski 12.