Bronza za Dragutina Topića

Dragutin Topić

Gent, Belgija, 27. februar - Jugoslovenski rekorder u skoku uvis Dragutin Topić sa preskočenih 2,34 metra osvojio je bronzanu medalju na 26. Evropskom dvoranskom prvenstvu u atletici održanom u belgijskom gradu Gentu. Istu visinu preskočili su i evropski prvak, Rus Vječeslav Voronjin i drugoplasirani Nemac Martin Bus, ali su imali manje pokušaja od jugoslovenskog atletičara.

Prava drama odvijala se na visinama koje su odlučivale o podeli medalja. Posle neuspešnog pokušaja na visini 2,30 metara, Topić je bio četvrti pa je odlučio da ide na sve ili ništa i svoja dva preostala pokušaja preneo na visinu 2,32. U prvom pokušaju na novoj visini, jugoslovenski takmičar je bio neuspešan, ali je uložio žalbu, jer mu je prilikom zaleta zasmetao jedan fotoreporter. Srećom, organizatori su uložili Topićevu žalbu i on je uspeo u ponovljenom pokušaju da preskoči 2,32.

Rus Voronjin preskočio je 2,34 u prvom, a Nemac Bus i Topić bili su uspešni u drugom pokušaju. Ispostavilo se na kraju da je ova visina bila dovoljna za medalju. Sva tri takmičara pokušala su da preskoče visinu 2,36, ali bez uspeha.

Posle zlatne 1996. i bronzane 1992. godine, ovo je treća medalja Dragutina Topića na evropskim atletskim prvenstvima u dvorani, ujedno i 23. medalja koju su jugoslovenski atletičari osvojili na dvoranskim evropskim prvenstvima.

Od Jugoslovena zapažen uspeh na Evropskom prvenstvu ostvario je i Danijal Jahić koji je rezultatom 7,72 metra osvojio osmo mesto u finalu takmičenja u skoku u dalj.