KOŠARKA:
Oproštaj od zlata

Oproštaj od zlata: Divac i Šćepanović

Pariz, Francuska, 2. jul - Jugoslovenski košarkaši nisu uspeli da se plasiraju u finale 31. šampionata Evrope, pošto su u polufinalnoj utakmici zasluženo poraženi od Italijana (62:71,23:37), koji su večeras iskazali mnogo više volje, želje i htenja od aktuelnog svetskog i sada već bivšeg evropskog prvaka.

Poraz jeste iznenađenje, ali se može i opravdati mnogobrojnim problemima koji su pratili selekciju Jugoslavije pre i za vreme šampionata, počev od nenormalne situacije koja je zbog agresije NATO-alijanse vladala u Jugoslaviji, do pehova izazvanih povredama standarnih reprezentativaca.

Danilović (levo) je bio nezapažen
u prvom delu

Tako je jugoslovenski tim još uoči prvenstva ostao bez kapitena Aleksandra Đorđevića i najboljeg evropskog centra Željka Rebrače. Usledile su povrede Predraga Stojakovića, Dragana Lukovskog i, na kraju, Saše Obradovića. Takav hendikep ne bi prebolela ni jedna reprezentacija u svetu i normalno je što ni selekcija Jugoslavije nije pružila maksimum.

Istina, sve što se dešavalo nije opravdanje za izuzetno slabu partiju jugoslovenskih košarkaša u prvom poluvremenu, u kojem je praktično i odlučen pobednik susreta. Čak deset izgubljenih lopti u odnosu na samo jednu Italijana, zatim potpuna indisponiranost Vlade Divca i nedovoljna iskorišćenost Predraga Danilovića, uslovili su da Italijani u 19. minutu steknu višak od čak 18 poena - 37:19.

Sjajnih 14 minuta nastavka u kojem je Jugoslavija uspela da dostigne pa i prestigne rivala (57:55 u 34. minutu), izmorili su njene igrače i ceh je plaćen u finišu. Italijani su večeras jednostavno bili bolji i u punoj meri se revanširali za poraz u finalu Evropskog prvenstva u Barseloni pre dve godine.

Jugoslavija će sutra, 3. jula, igrati za treće mesto i bronzanu medalju protiv domaćina Francuske.

PARIZ - Dvorana "Bersi". Gledalaca: 14.000.

3P (P/Š) - 3 poena (pogodaka/šuteva)
P (P/Š) - Slobodna bacanja (pogodaka/šuteva)

Željko Obradović, prvi trener selekcije Jugoslavije

"Pre svega, želeo bih da čestitam reprezentaciji Italije. Želeo bih da čestitam i mojim igračima na svemu što su uradili u drugom poluvremenu. Dali su maksimum i uspeli da dostignu razliku od 14 poena u trenutku kada smo imali velikih problema u timu. Tu, pre svega, mislim na organizaciju igre u napadu.

Zbog toga smo imali u prvom poluvremenu veliki broj izgubljenih lopti.

Što se tiče završnice, zadovoljan sam izborom napada koji smo imali. Dolazili smo u situaciju iz koje je trebalo lako poentirati. Ali, dođe dan kad se sve promaši. Promašili smo pet lakih "zicera" ispod koša.

Imali smo velikih problema u organizaciji. Počeli smo nervozno utakmicu. Nismo imali strpljenja u napadu, da odigramo sa 2-3 dodavanja. Sve ono što krasi našu igru ispalo je obrnuto. Drugo poluvreme smo počeli strpljivo. Probao sam da stavim Lukovskog, koji je noćas dobio bolove. Stegao zube, ali, videlo se da ne može.

U drugom poluvremenu Dejan Bodiroga je odigrao na način kakav smo želeli. To nam je donelo rezultat u ovom delu utakmice. Stoga, ja čestitam našim igračima.

Italijani su počeli pripreme za evropsko prvenstvo u Francuskoj 2. maja, a mi 25. maja. Divac se uključio u pripreme sedam dana pre početka šampionata..."

Rezultati polufinala (Pariz, dvorana "Bersi", 2. jul)

JUGOSLAVIJA - Italija 62:71
Španija - Francuska 70:63