Prvo zlato u novoj godini

Novi Sad, Jugoslavija, 5. januar - Reprezentacija Jugoslavije je večeras u Novom Sadu u finalu 15. Svetskog univerzitetskog prvenstva za rukometaše savladala dosadašnje šampione Mađare rezultatom 34:25 (18:10) i osvojila prvu zlatnu medalju u ovom takmičenju.

Od samog početka utakmice izabranici jugoslovenskog selektora Zorana Živkovića zaigrali su čvrsto u odbrani i efikasno u napadu, što je rezultiralo vođstvom 4:0 u 8. minutu. Mađari su teško nalazili prolaz kroz agresivnu odbranu domaćina, a kada bi im to i pošlo za rukom, njihove šuteve je zaustavljao odlični golman Šterbik, koji je u prvih 11 minuta imao čak osam odbrana.

Vladimir Petrić

U napadu su bili neumoljivi Kokir a posebno Petrić, koji je u prvom delu postigao sedam pogodaka. Nošeni glasnom podrškom preko 4.000 gledalaca, jugoslovenski igrači su iz minuta u minut povećavali razliku, da bi ona u 22. minutu iznosila već devet golova - 14:5. Na odmor se otišlo kod rezultata 18:10.

Početkom drugog dela nastupio je uobičajeni pad u igri jugoslovenske selekcije. Kada su Mađari smanjili na 15:19, selektor Živković je zatražio tajm-aut da umiri igrače i povrati im koncetraciju. Kraći odmor je urodio plodom. Razigrali su se Kokir, Lapčević, Nikolić i Tomić pa je u 50 minutu bilo 28:20. Tada je praktično bilo sve gotovo, a na tribinama je već počelo slavlje.

Branko Kokir

Jugoslovenski reprezentativac Ratko Nikolić proglašen je za najboljeg igrača 15. Univerzitetskog rukometnog prvenstva sveta.

Nikoliću je, sa 46 postignutih golova, pripala i tutula najboljeg strelca šampionata.

Za najboljeg golmana šampionata izabran je Arpad Šterbik (Jugoslavija).

Najbolji igrač i strelac:
Ratko Nikolić

Portugaliji je pripao trofej za fer plej, dok je jugoslovenski sudijski par Nebojša Grković i Rajko Imbronjev, po ocenama stručnog žirija najbolje vodio utakmice 15. Svetskog studenskog prvenstva.